Barış Alıcı: Berke Özer’e Avrupa’dan teklifler var

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Altınordu’da yetiştikten daha sonra Fenerbahçe’ye transferiyle isminden kelam ettiren Barış Alıcı; Yeni Malatyaspor, Çaykur Rizespor ve Belçika takımı Westerlo’da kiralık oynadıktan daha sonra bu dönem başı Gençlerbirliği’ne transfer oldu.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan 24 yaşındaki futbolcu, genç yaşta Fenerbahçe’de ve Avrupa’da yaşadığı tecrübesi, Gençlerbirliği’ndeki ve gelecekle ilgili gayelerini anlattı.

Gençlerbirliği’nde fazlaca uygun bir dönem geçirmek istediğini aktaran Barış, “1,5 sene Belçika’daydım lakin orada da sakatlıklarla biraz boğuştum. Geçen sene birinci devre o denli geçti, ikinci devre oynayabildim yalnızca. Onun haricinde ben burada kendimi bir daha kanıtlayıp Avrupa’ya gitmek istiyorum. İstanbul maksadım de şu an yok.” dedi.

“Geçmişe sünger çektim”

Fenerbahçe’ye 20 yaşında, Altınordu’da hayli uygun bir dönem geçirdikten daha sonra transfer olduğunu vurgulayan Barış Alıcı, şunları kaydetti:

“Fenerbahçe’de âlâ başladım lakin daha sonra uzun bir süre forma talihi bulamadım. Baht bulduğum vakitte da ekibin makus gidişatından dolayı ben de düzgün performans sergileyemedim. Geçmişe sünger çektim. Zira beşerler geçmişle hayatıyor. Çok âlâ asistler goller de yapsanız fazlaca makûs de oynasanız herkes şu ana bakıyor. Şu an Gençlerbirliği’nde hayli memnunum. Umarım bu sene de hayli âlâ performans sergileyeceğim. daha sonrasında da kulübün menfaatleri doğrultusunda ya transfer olurum ya da burada inşallah epeyce hoş yerlere getiririz kulübü. Öncelikle benim gayem kendi potansiyelimi burada açığa çıkarmak.”

“Berke Özer’e Avrupa’dan teklifler geldiğini biliyorum”

Barış Alıcı, Altınordu’da birlikte yetiştiği, Fenerbahçe’ye birlikte transfer olduğu ve Westerlo’da da bir arada oynadığı kaleci Berke Özer’e Avrupa’dan teklifler geldiğini tabir etti.

Fenerbahçeli kaleci Berke’yle çocukluk arkadaşı olduğunu ve 12 yıldır tanıştıklarını aktaran Barış, “Berke, Westerlo’da inanılmaz iki sene geçirdi. Şu anda Altay Bayındır’la forma rekabetinde. Altay da Berke de fazlaca uygun kaleciler. Berke’ye Avrupa’dan teklifler geldiğini de biliyorum. İnşallah onun hakkında güzeli olur, oynadığı yerde memnun olur. Zira bir kaleci için oynamak kıymetli. İnşallah ya Fenerbahçe’de formayı alır ya da oynayabileceği yere kiralık ya da bonservisiyle para kazandırıp masraf. Berke’nin nitekim yeteneklerini fazlaca yeterli biliyorum. Çok hoş yerlerde olacağına inanıyorum. Potansiyeli hayli fazla.” tabirlerini kullandı.

“Her gencin hayali üzere A Ulusal Grup’ya katılmak isterim”

Alt yaş kategorilerinde ulusal formayı giyen Barış Alıcı, A Ulusal Ekip formasına da kavuşacağına inanıyor.

Ulusal kadroya 25 yaşından daha sonra seçilen biroldukca ismin olduğunu hatırlatan 24 yaşındaki futbolcu, “örneğin Halil Akbunar sahiden epeyce uygun oyuncu, epeyce beğeniyorum. O da 25 yaşında daha sonra A Ulusal Kadro’ya katıldı. İnşallah ben de düzgün performans sergileyip önümüzdeki yıllarde her gencin hayali üzere A Ulusal Kadro’ya katılmak isterim. İnşallah bu amacımı de çalışarak gerçekleştireceğimi düşünüyorum.” diye konuştu.

“Balıkesirspor maçına odaklandık”

Barış Alıcı, son haftalarda kendi performansının yanı sıra Gençlerbirliği’nin de yükselişe geçtiğini belirterek kelamlarına şu biçimde devam etti:

“İlk ulusal ortada hocamız güzel idmanlarla bizi hazır hale getirdi. Grup olarak düzgün durumdayız. Ben de son 3 haftadır gollerimi atıyorum. Önümüzde Balıkesirspor maçı var. Güzel odaklanmış durumdayız, âlâ çalışıyoruz. İnşallah oradan da 3 puanı alıp ulusal ekip ortasına keyifle girmek istiyoruz. Bu maçtan daha sonra da 20 gün maçımız yok. Şu anda da uygun durumdayız ancak hayli daha yeterli bir Gençlerbirliği’ni izleteceğimize inanıyorum.”

Gençlerbirliği’ne geliş sürecini de anlatan Barış, “Son 1,5 yıldır Belçika’daydım. Türkiye’den de biraz uzak kaldım. daha sonrasında da Gençlerbirliği üzere büyük bir topluluk beni istedi. Birkaç grup daha vardı isteyen lakin ben burada kendimi daha fazlaca rahat hissetmek istedim açıkçası. Hocamız ve sportif yöneticimiz beni istediklerini epey lisana getirdiler. Burada şu an hayli muyluyum.” değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa ve Türk futbolu içindeki farkı da deneyim eden Barış, bu husus hakkında şunları lisana getirdi:

“Altınordu’dan yetiştim, genelde sistem oyunu ön planda tutuluyordu. Ben oradan daha sonra Fenerbahçe’ye gittiğimde biraz daha kişisel yetenekler ön plandaydı. Orada biraz daha sistem değil de yetenekli oyuncuların ayağına bakılıyordu. Belçika ise natürel biraz daha tempo, sistem açısından daha uygundu. Avrupa’da bu işler daha sistematik, herkes taktik, teknik manada daha âlâ biliyor işini. Türkiye’de biraz daha yetenek ön planda. Dediğim üzere ben kendimi burada kanıtlayıp Avrupa’ya gitmek isterim.”

Türkiye’ye kaliteli yabancı futbolcular gelmesi gerektiğini de savunan Barış, “Gerçekten biroldukça yabancı var; bizden daha büyük meblağ alıyorlar ve performans olarak da kredisi fazla oluyor açıkçası. Yabancı futbolcuya karşı değilim, gelsin kalitelisi, düzgün olanı oynasın. Doğal ki de her vakit Türk gençlerinin oynamasından yanayım. İnşallah Altınordu üzere birden fazla gruptan altyapıdan oyuncu çıkar ve oynatılırlar.” sözlerini kullandı.