Başhekim deklare etti: Ağır bakımlar doldu, ameliyatlar ertelendi

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,565
0
1
Doğu Karadeniz’de çay ve fındık hasat dönemleriyle başlayan göçlerle birlikte corona virüsü olayları da artışa geçti.

Sıhhat Bakanlığı’nın vilayetlere nazaran her 100 bin şahısta görülen covid-19 hadise oranlarına bakılırsa 7-13 Ağustos tarihlerini kapsayan haritada 575,56 ile Rize 3’üncü sırada yer aldı.

Hadise artışları ile kentteki hastanelerde ek covid-19 servisleri açılırken, ağır bakım servisleri de büsbütün doldu.

Randevusuz hastaların kabul edilmediği vilayette artan olaylar üzerine aşı için vatandaşlar hastanelere koştu.

Kent kısa müddette risk haritasında yüzde 77’i geçen aşılama oranı ile ‘mavi’ kategoriye girdi.

‘AŞI DUYARILILIĞI SEVİNDİRDİ’

RTEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Gökhan Demiral, kentte son birkaç hafta içerisinde olay sayılarının arttığını belirterek söyle konuştu:

* Hadise sayısı artışında birinci 3’ler içindeydık. Bu süreçte vatandaşlarımızdaki aşı hassaslığı ile aşı haritamızda 37’nci mavi vilayet olarak yerimizi aldık.

* Aşı, maske, ara ve paklık hassasiyetimize dönmekle birlikte olay sayılarında alt sıralara inmeyi umut ediyoruz.

* Artan hadiseler, halkımızda aşı hassaslığının oluşması manasında bizi sevindirdi. Bunun devam ederek aşıda yüzde 90’ları ve yüzde 100’ü hedefliyoruz.

* Yatak doluluk oranlarımızdaki artışın düşüşe geçmesini bekliyoruz.

‘YOĞUN BAKIMLAR DOLDU’

Vatandaşları önlem almaya davet eden Doç. Dr. Demiral, “Yaz devri beşerler tatillerini yaptı. Artık daha epey önlem alma periyodu. Sabırsızlıkla vatandaşlarımızın aşılarını tamamlamalarını ve önlemlere uymalarını bekliyoruz. Zira an itibariyle ağır bakımımız doldu. Covid servis sayısı arttığı vakit olağan hastalara yatış yeri bulmakta zorlanıyoruz. ötürüsıyla ameliyatlarımızı bir süre ertelemek zorunda kalıyoruz” sözlerini kullandı.

‘YALVARIYORUM AŞI OLUN’

Hastaneye gelen bir hasta yakını Emine Babalık ise, “Lütfen aşınızı olun, kimseye sebep olmayın. Zira bu işin latifesi yok. Ben bu hastalık yüzünden sevdiklerimi kaybettim. Size yalvarıyorum aşı olun. Bir an evvel bu hastalıktan kurtulalım, maskelerimizi çıkarıp özgür ömrümüze geri dönelim” dedi.

Aşı olmaya gelen Aysel Türüt de, “Rize’de olay sayılarında bir artış var. Akrabalarımızda da vefatlar çoğalmaya başladı. Olayların düşmesi için aşımızı olmamız gerekiyor” biçiminde konuştu. (DHA)