Beslenmenin bilge yüzü Andrea Ghiselli'ye veda

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,798
0
1
Bir diğeri, kilo vermenin püf noktaları hakkında başka bir telefon görüşmesinde ya da en son moda olan aptalca diyet hakkında yorum istemek için homurdanırdı, can sıkıntısını gizlemezdi ve bana en azından küçümseyerek bakardı. Ama Andrea Ghiselli, hayır. Dün gece, göründüğünden daha az ciddi görünen bir hastalık nedeniyle hastaneye kaldırıldığı Roma'daki Regina Elena'da vefat eden Andrea, hiçbir zaman üzülmedi ve hatta bu duruma her zaman güldü. Mayıs ayında bana şöyle cevap verdi: “Kostüm testini düşünmeliyiz, değil mi?” Aralık ayında ona Noel tatilinde nasıl çok fazla kilo almayacağını soracağımı anladı ve bazı sezgisel hileler icat etmeye çalıştık.

Akdeniz diyeti

Ölçülülüğü, yasak yiyecekleri değil ama her şeyden azını yüceltmekten asla geri durmayan Andrea, büyükanne ve büyükbabalarımızın sadece tatillerde et içeren Akdeniz diyetinden daha iyi bir şey olmadığı sonucuna vardı. Ve büyükanne ve büyükbabalarımızın yaptığı ve bizim artık yapmadığımız hareketle. İş ilişkimizin başlangıcında (bundan bu yana 25 yıl geçmiş olmalı) benden alıntıları incelememi isteyen ve geçen yıl bana yalnızca genel önerilerde bulunan Andrea: “Ne demek istediğimi anlıyorsun, beni geçiştirme.” Taliban için”, özellikle de konu etsiz beslenme olduğunda. Ama sadece o değil. Andrea ve son saatlerde birçok arkadaşımdan ve meslektaşımdan gelen mesajlar bana bunu hatırlatıyor, sevimli bir insandı, çok ciddi bir profesyoneldi ve aynı zamanda iyi arkadaşlarla gülmeyi de seviyordu. Onu hepimiz, özellikle başkanlığını yaptığı Sisa'nın (İtalyan Gıda Bilimi Derneği) konferanslarından sonra, bir fincan kahve eşliğinde sohbet ederken hatırlıyoruz.

Meraklı bir akademisyen

Ancak Andrea aynı zamanda meraklı bir akademisyendi: beklenmedik durumun ötesine geçen yeni beslenme çalışmaları hakkında yorum yapmak için konuştuğumuzda, bunların tamamını okumak için zaman istedi ve ardından kararını verdi. Çalışmalar kırılgan görünse bile asla aceleye getirilmedi, asla önemsizleştirilmedi. Tabii ki, kurumların adamı olması bunda büyük rol oynadı, çünkü bir doktor ve beslenme uzmanı olan Andrea, hala Ulusal Gıda ve Beslenme Araştırma Enstitüsü iken Inran'da onlarca yıl çalıştı ve aslında o bir '' kurum içinde kurum.

Yönergeler ve web sitesi

Aynı zamanda Sağlıklı Beslenme Rehberi komitesinde yer aldı ve prestijli çalışma ve araştırma merkezlerinin bilimsel komitesinin bir parçasıydı. Ve her yemeğin kalorisini saymanın mümkün olduğu sapermangiare.mobi adlı bir web sitesi icat etmeye karar verdiğinde olduğu gibi, yeniye karşı tutkuluydu. Onun ve en yakın işbirlikçilerinin hepsinin şiddetle arzu ettiği bir proje. Emekli olduktan sonra da takip etmeye devam etti.

Video röportajları

Ama her şeyden önce Andrea Ghiselli iyi, empatik ve sevimli bir adamdı. Tatildeyken bile kendini asla inkar etmedi. Görüntülü röportaj yapmaya karar verdiğimizde ise son derece etkili ve dakik olan kendisi, kamera kapatılır kapatılmaz hemen sordu. “Nasıl yaptım? Garip miydim? İzleyicilerin bundan hoşlanacağını mı düşünüyorsun?” Emekliliğini evinin yakınındaki barda Sicilya kahvaltısıyla kutlamıştık. Tuppo ve cappuccino ile brioche ve bol bol sohbet. Sicilya'ya özgü şeyler ararken gittiğim barın evine bir taş atımı uzaklıkta olduğunu ve onun da burayı çok beğendiğini keşfetmiştim. Bir ay önce onu tekrar kahvaltıya davet etmek için aramıştım ve durumunun daha kötü olduğunu öğrenmiştim ama onu tekrar görecek zamanım olmasını umuyordum. Artık seni düşünmeden oraya gidemeyeceğim Andrea. Her tuppolu çörekle, her kapuçinoyla. Sizinle tanışmak profesyonel kariyerimin en güzel yanlarından biri olduğu kadar gerçek bir zevkti. Benim ve edindiğin tüm arkadaşların ve meslektaşların tarafından gerçekten özleneceksin. Cenaze töreni 22 Perşembe günü saat 11'de Roma'daki Sant'Ippolito kilisesinde yapılacak.