Biden, savaşın Gazzelilere 'korkunç acılar' yaşattığını söyleyerek Ramazan'ı kutladı

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Müslümanların kutsal ayı Ramazan'ın başlangıcını kutlayan Başkan Biden, Gazze'de ateşkes ve bölgeye daha fazla insani yardım yapılması için baskı yapacağını söyledi ve birçok Amerikalı Müslümanın burada öldürülen aile üyelerinin yasını tuttuğunu kaydetti.

Pazar akşamı yaptığı açıklamada, savaşın Filistin halkına “korkunç acılar” yaşattığını söyleyen Biden, “çoğu sivil ve binlercesi çocuk olmak üzere 30 binden fazla Filistinlinin öldürüldüğünü” ifade etti. Neredeyse iki milyon insanın yerinden edildiğini ve yiyecek, su ve barınağa ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bay Biden'ın yorumları, ABD başkanının dini bayramlarda yaptığı açıklamalara benziyordu ancak birçok Arap Amerikalı, ABD'nin İsrail'in Gazze'de Hamas'a karşı savaşına verdiği desteğe karşı konuştuğu için siyasi önem taşıyordu.

Savaşın seçimler üzerindeki potansiyel etkisinin bir ölçüsü, geçen ay Michigan'daki Demokrat Parti ön seçimlerinde 100.000'den fazla seçmenin oy pusulalarını “bağlayıcı değil” olarak kaydetmesidir. Bu, Arap Amerikalıların yanı sıra savaş bölgesindeki bazı genç seçmenler ve ilericiler arasında da savaştan duyulan hoşnutsuzluğa işaret ediyordu.

Sayın Biden, ABD'nin yardım dağıtımlarını hava yoluyla gerçekleştirdiğini kaydetti ve ABD'nin Gazze Şeridi kıyısında geçici bir iskele inşa etme ve kara yoluyla yardım dağıtımını genişletmek için İsrail ile birlikte çalışma konusundaki kararlılığını yineledi.

Gazze Şeridi'ne her gün yiyecek ve diğer insani yardım malzemeleriyle giren kamyonların sayısı, Hamas'ın İsrail'e düzenlediği ve oradaki yetkililerin yaklaşık 1.200 kişiyi öldürdüğünü söylediği 7 Ekim'den bu yana BM verilerine göre yaklaşık yüzde 80 azaldı.

Biden, İsraillilerin 7 Ekim'de aldığı yaklaşık 100 rehineye atıfta bulunarak, “ABD, rehinelerin serbest bırakılmasına yönelik anlaşmanın bir parçası olarak en az altı hafta süreyle acil ve kalıcı bir ateşkes sağlanması için aralıksız çalışmaya devam edecek” dedi. yetkililer Gazze'de esir kalıyorlar.

Aynı zamanda “Müslüman Amerikalılara karşı nefret ve şiddetin korkunç bir şekilde yeniden canlanmasını” da kınayan açıklamasında, “İstikrar, güvenlik ve barışla dolu uzun vadeli bir gelecek için çalışmaya devam edeceğiz” dedi.