Bir Haberler fotoğrafçısı Gazze'ye düşüş sırasında ne gördü?

Elif

New member
16 Haz 2021
970
0
0
Ürdün Hava Kuvvetleri kargo uçağının dev kuyruk kapısı, sert bir demir çene gibi yavaşça alçalarak, puslu mavi bir gökyüzünü ve çok aşağıda, kuzey Gazze Şeridi'nin engebeli manzarasını ortaya çıkarıyor.

Uçağın devasa kargo ambarında, mürettebat tarafından teslim edilen yardım malzemeleri düzgün sıralar halinde dizilmiş: göğüs yüksekliğinde kutu demetleri ahşap paletler üzerine istiflenmiş, her biri streç filme ve ağır kayışlara sarılmış ve Ürdün bayrağı resimleriyle işaretlenmiş.

Şimdi, ışık ve ses içeri akarken, demetler yerdeki silindirlerin üzerinden kayıyor ve kapıdan dışarı kayboluyor; orada, aşağıdaki çaresiz halka sessiz ve muhtemelen yetersiz bir teklif olarak dalgalanan paraşütlerin altında süzülüyorlar.

İnsani yardım grupları ve diğerleri Gazze Şeridi'nin kuzeyinde yaklaşmakta olan kıtlık konusunda alarm verirken ve bölge genelinde açlık hüküm sürerken, havadan yardımlar Filistinlilere yiyecek, su ve çok ihtiyaç duyulan malzemeleri sağlama çabalarında önemli bir rol oynuyor.

Perşembe günü Ürdün Hava Kuvvetleri, bir Haberler fotoğrafçısının, kuzey Gazze Şeridi'ne düşen yardım paketlerini gözlemlemek için uçaklarından birini kullanmasına izin verdi. Yolculuk, Amman'ın doğusundaki Ürdün Kralı II. Abdullah hava üssünden kalkış ve dönüşle birlikte birkaç saat sürdü.

Aralarında Ürdün, ABD, İngiltere ve Fransa'nın da bulunduğu ülkeler, kesintilerin, Hamas'ın İsrail'e yönelik ölümcül bir saldırıya öncülük ettiği ve İsrail'e aylarca süren bir saldırıyla karşılık verildiği, askeri saldırının Suriye'ye geldiği 7 Ekim'den bu yana yardım miktarındaki keskin düşüşleri telafi etmeye yardımcı olduğunu söylüyor. Kamyonla Gazze Şeridi.

Birleşmiş Milletler ve yardım grupları, İsrail'in Gazze'ye yapılan tüm sevkiyatları tarama konusundaki ısrarı nedeniyle kamyon teslimatlarının yavaşladığından şikayetçi oldu. Çoğu yardım kamyonunun Gazze Şeridi'nin güneyindeki yalnızca iki sınır kapısından (biri Mısır'dan, diğeri İsrail'den) girmesine izin verildi.

İsrail, Filistinlilere yardımın yavaş ulaştırılmasının sorumlusunun yardım grupları arasındaki düzensizlik olduğunu ve yardımın büyük kısmının Hamas'a ya da karaborsaya yönlendirildiğini iddia ediyor, ancak bu iddiaları doğrulamak mümkün değil.

Birkaç alternatiften biri, havada yalnızca birkaç dakika süren, ancak sahada yoğun bürokrasi ve saatler süren hazırlık gerektiren bir süreç olan, malzemeleri havadan göndermektir.

Ürdünlüler, Perşembe günü uçaklardan itilen düzinelerce paletin binlerce yemek içerdiğini söyledi. Ancak insani yardım çalışanları, havadan yardımların verimsiz ve pahalı olduğunu, çünkü büyük askeri kargo uçaklarının bile tek bir kamyon konvoyundan daha az teslimat yapabildiğini söylüyor.

Havadan yardımlar da tehlikeli olabiliyor: Bu hafta Gazze Şeridi'ndeki yetkililer, denize düşen yardım malzemelerini kurtarmaya çalışırken 12 kişinin boğulduğunu söyledi.