Birleşmiş Milletler, Ocak ayından bu yana Gazze Şeridi'nde yardım bekleyen insanlara yönelik 24'ten fazla saldırı olduğunu bildirdi.

Elif

New member
16 Haz 2021
845
0
0
Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi, Ocak ayından bu yana Gazze Şeridi'nde çaresizce yardım bekleyen insanlara yönelik iki düzineden fazla saldırıyı belgeledi; İsrail'in neredeyse tamamen kuşatması sonucunda açlığın yayıldığı ve çoğu yiyecek ve suyun bu küçük bölgeye ulaşmasını engellediği görüldü. Bölgeye gidin.

İnsanlar yardım beklerken ofis, saldırılar nedeniyle her iki tarafı da suçlamadı. Pek çok BM raporu ve açıklamasında ofis, Ocak ortasından bu yana bu tür en az 26 saldırıyı belgeledi.

Buna Perşembe gecesi Gazze Şehri'ndeki Kuveyt kavşağında yardım kamyonlarından oluşan bir konvoy için bekleyen yüzlerce Filistinliye düzenlenen saldırı da dahildir. Gazze sağlık yetkilileri, İsrail güçlerini kalabalığa yönelik “hedefli” bir saldırı düzenlemekle ve 20 kişiyi öldürmekle suçladı ve üç görgü tanığı, olay yerine bomba atıldığını bildirdi.

İsrail ordusu, dökülen kandan Filistinli silahlı kişileri sorumlu tuttu ve olayı araştırmaya devam edeceğini söyledi. “Yoğun bir ön incelemede”, “yardım konvoyunda Gazzeli sivillere herhangi bir tank ateşi, hava saldırısı veya ateş açılmadığının” tespit edildiği belirtildi ancak güçlerinin ateş açıp açmadığı bile belirtilmedi.

Birleşmiş Milletler'e göre bu, Mart ayında Kuveyt veya Nabulsi trafik kavşaklarında yardım beklerken insanların vurulduğu veya yaralandığı bu türden en az 10'uncu olay oldu. Bunlar, güneyden gelen birkaç insani yardım kamyonunun Gazze Şeridi'nin kuzeyine ulaştığı Gazze Şehri'nin iki ana güney girişidir.

En ölümcül olayda, İsrail güçlerinin Şubat ayının sonlarında Gazze Şehri'ndeki bir konvoya ateş açması sonucu 100'den fazla Filistinli öldü ve çok daha fazlası da yaralandı. Görgü tanıkları, İsrail güçlerinin yardım kamyonlarına doğru koşan Filistinlilere ateş açtığını söyledi.

İsrail ordusu, “bir çete kendilerini tehlikeye atacak şekilde hareket ettiğinde” güçlerinin ateş açtığını söyledi. Çoğu kişinin izdihamda öldüğü, bazılarının ise kamyonların altında kaldığı söyleniyor.

Birleşmiş Milletler'dekiler de dahil olmak üzere yardım grupları, İsrail'in insani yardımı kolaylaştırmak yerine Gazze Şeridi'ne veya açlık durumunun daha da kötüleştiği kuzeye yardım ulaştırılmasını engellediğini söyledi.

Birleşmiş Milletler ofisi bu ayki bir raporda, “İsrail'in savaş yöntem ve araçları seçimi insani bir felakete yol açtı” dedi. “Bu kararlar arasında Gazze Şeridi'nin abluka altına alınması, insani yardım ve ticari malların dağıtımına yönelik diğer kısıtlamalar, nüfusa erişim için hayati öneme sahip yollar da dahil olmak üzere sivil altyapının yaygın şekilde tahrip edilmesi ve halklar arasında hareket özgürlüğünün kısıtlanması yer alıyor. Gazze Şeridi'nin kuzeyi ve güneyi.”

7 Ekim'de Hamas öncülüğündeki saldırının ardından kuşatma uygulayan İsrail, savaş boyunca Gazze'ye mümkün olduğu kadar fazla yardım yapılmasına izin vermeye kararlı olduğunu söyledi. Gecikmelerden Birleşmiş Milletler personeli ve lojistik sorumlusunu sorumlu tutuyor.

Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail'i Gazze Şeridi'ndeki ihtiyaçları karşılamak için gıda ve tıbbi malzeme sağlanmasını sağlamaya çağırdı. Yardım grupları, İsrail'in yardım konvoylarına getirdiği kısıtlamalara ek olarak, aç Filistinlilerin yağmalamalarının ve artan kanunsuzluğun, yardım dağıtımını imkansız olmasa da zorlaştırdığını söyledi.

İnsan hakları ofisi, İsrail'in yardım sağlayamaması durumunda, “bu tür operasyonlar için gerekli güvenlik koşullarının sağlanması da dahil olmak üzere insani yardım operasyonlarını kolaylaştırmakla görevlidir” dedi.

BM İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, Şubat ayında planlanan BM yardım operasyonlarının dörtte birinin İsrail yetkilileri tarafından desteklendiğini söyledi.

BM yetkilileri ve diğer yardım grupları, yetersiz gıda tedariki nedeniyle Gazze'nin kıtlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyardı. Sağlık Bakanlığı'na göre 23'ü çocuk en az 27 kişi yetersiz beslenme, dehidrasyon ve bebek maması eksikliği nedeniyle hayatını kaybetti.