Christoph Daum: En düzgün takım şu anda Fenerbahçe’de!

Tranduil

New member
16 Haz 2021
253
0
0
Beşiktaş, Fenerbahçe ve Bursaspor’da yaklaşık 8 yıl teknik yöneticilik yapan Christoph Daum, 7 yıl evvel ülkemizden ayrılmış olsa da, Türkiye ile bağlarını hiç koparmadı. Christoph Daum, engin deneyimi ve yaşadığı olayların ışığında çarpıcı tespitlerde bulundu…

“İki kupa Sergen Yalçın’ın zekasının eseri”

Beşiktaş’ın geçen dönem şampiyon olmasının en kıymetli sebebi, ekipteki birlik birliktelik ortamıydı. şimdi tüm oyuncular gruba dayanılmaz katkı yaptı. Sergen Yalçın mucize yaratmadı, elindeki kısıtlı kadroyu makul bir stratejiyle şampiyonluğa ulaştırdı. Futbolu bilenler bu nüansı anlar! Fenerbahçe ve Galatasaray daha avantajlı durumda olmalarına karşın Beşiktaş’ın iki kupayı birden kazanması büsbütün Sergen Yalçın’ın zekasının yapıtıdır.

“Türkiye Muhteşem Ligi, Formula 1 yarışı gibidir”

Geçen dönem şampiyon ekibin son hafta aşikâr olması başka bir olay… Dikkat edin Sergen Yalçın son haftaya kadar “Şampiyon olacağız” demedi. Tıpkı bir Formula 1 pilotu üzere gerilerden gelerek virajı geçti ve şampiyonluğa ulaştı. Türkiye’de Muhteşem Lig, Formula 1 yarışı üzeredir. Önde olmak değerlidir fakat her an birisi sizi geçebilir. aslına bakarsan şampiyon grup da genelde son 2-3 maçta belirli oluyor.

“daha sonradan girenler katkı yapmalı”

Sergen Yalçın bu dönem kişisel marifetleri yüksek oyunculardan katkı alamadı. Bir oyuncu şayet işini eksik yapıyorsa, bir oburu onun boşluğunu doldurmalı. Tahlil noktası burada. daha sonradan oyuna alınan oyuncuların katkı sağlaması lazım. Bir grubun başarılı olması için epey futbolcu değil, gerçek ve kaliteli oyuncu topluluğunun oluşması gerekir. Bu noktada karakter epeyce kıymetli. Karakterli futbolcular katkı sağlar.

“Pjanic’i çabucak birinci 11’e koydular”

Çalıştığım ekipler epeyce kıymetli oyuncular aldılar, çabucak oynatmadım. Onlara, “Önce ekibi teşhis, daha sonrasında birinci 11’de oynamaya başla” dedim. Bu taktiğimde başarılı oldum. Beşiktaş, Pjanic’i aldı; çabucak birinci 11’e koydu ve büyük beklenti içine girdi. Oyuncu da yanlışsız dürüst kimseyi tanımadığı için katkı yapamadı.

“En yeterli takım Fenerbahçe’de”

Fenerbahçe Lideri Ali Koç’un bilhassa genç teknik adamlara dayanak vermesi beni memnun etti. Erol Bulut, Emre Belözoğlu üzere ilerde epeyce yeterli yerlere gelecek hocaların önünü açtı. Dışarıdan biri olarak Fenerbahçe için şunu söyleyebilirim; Ali Koç epeyce önemli bir yatırım yaptı, vazifeye getirdiği insanlara vakit da verdi, bu işi profesyonelce yaptı fakat karşılığını alamadı. Türkiye’de en yeterli takım şu anda Fenerbahçe’de. Ligin ikinci yarısında ortaya konacak farklı bir oyun ve taraftarların coşkusu ile şahlanabilir.

“Afrikalılar bir adım önde”

Türkiye’de şunu gördüm; Afrikalı oyuncular Türkler’den daima bir adım önde. Zira öğrenmeye açlar. Muvaffakiyete çalışarak gidileceğini gösteriyorlar.

“Alpay Özalan bir proje transferiydi”

Beşiktaş’ta iken Alpay Özalan’ı, Altay’dan genç ve umut vadeden bir yetenek diye aldık. Bir proje transferiydi. daha sonra ulusal kadroya kadar yükseldi. Türkiye’de Alpay üzere epey oyuncu var fakat değerlendirilmiyor. Türkiye’de daima önder olma, şampiyon olma baskısı var. Bu baskı yüzünden gençler ikinci planda kalıyor. Şu anda Trabzonspor haricindeki tüm kulüplerde durum bu biçimde.

“Şimdiki teknik yöneticiler epeyce şanslı”

Kulüplerin gelir kaynakları arttıkça çalışma şartları da değişti. Evvelden teknik yöneticilerin yanında üç yardımcı antrenör, bir de kaleci antrenörü olurdu. Artık bu sayı neredeyse 20’ye çıktı. Kendi futbolcularının ve rakiplerin tahlilini yapıp rapor haline getiren uzmanlar var. Şimdiki teknik yöneticiler epey şanslı, işleri hafifçeledi. Futbolcular da birebir biçimde istedikleri bilgiye ulaşabiliyorlar.

“Türk Ulusal Grubu için imkansız diye bir şey yok”

Stefan Kuntz, Almanya’da uzun yıllar altyapılarda çalıştı, artık ise fazlaca farklı bir ortamda, A Ulusal Takım seviyesindeki futbolcularla çalışıyor. Ben, federasyon gerekli dayanağı verdiği takdirde Kuntz ve yardımcısı Kenan Koçak’ın âlâ projeler üretip Türk futboluna katkı yapacağına inanıyorum. Oyuncuların gelişmenine yardımcı olup, bilhassa U19 ve U21 düzeyindeki alt yapı ekiplerini güçlendirebilirler.

“İletişim faktörü fazlaca önemli”

Türk Ulusal Ekibi şu an farklı ülkelerde yetişen oyunculardan şurası. Avrupa’dan gelenler ile Türkiye’de oynayanların sağlıklı bağlantı kurmalarını sağlayacak ortam kurmak gerekiyor. Uzun vadeli bir bağlantı stratejisi Kuntz’a epey yardımcı olur. Kuntz hayli yeterli oyunculara sahip. Türk Ulusal Ekibi için imkansız diye bir şey yok. Başarılı olmamaları için bir niye görmüyorum. (Hürriyet)