Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden başka tutmuyoruz

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Erdoğan: Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden başka tutmuyoruz
Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden başka tutmuyoruz. Dost kara günde muhakkak olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında reaksiyonumuzu ortaya koymaktan çekinmedik” tabirlerini kullandı. Katar ile 15 iş birliği mutabakatı imzalandığını da duyuran Erdoğan, “Ayrıca Katar, Türk iktisadına yönelik spekülatif ataklarda da sürekli bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu itimadı göstermiştir” sözlerine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar’daki programı kapsamında Katar-Türk Birleşik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’nı ziyaret ederek, bir konuşma gerçekleştirdi.

Erdoğan, şu biçimde konuştu:

* Ülkemizi ve milletimizi burada onurla temsil eden siz kahraman askerlerimizi canı gönülden tebrik ediyorum. Bu vesileyle vatanımızın bağımsızlığı uğrunda gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmetle yâd ediyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

* Hudutlarımız ortasında ve haricinde devletimizin bekası, milletimizin güvenliği, dost ve kardeş ülkelerin huzuru için fedakârca vazife yapan tüm emniyet güçlerimize Rabbimden muvaffakiyetler niyaz ediyorum. Rabbim sizi ve güvenlik güçlerimizin tamamını her türlü kazadan, beladan, taarruzdan koruma eylesin.

* Sizlere tüm Türkiye’deki ailelerinizin, sevdiklerinizin ve aziz milletimizin selamlarını, sevgilerini getirdim. 84 milyonun her bir ferdinin duası sürekli sizinledir, sizin yanınızdadır. Sizler milletimizin göz bebeğisiniz. Sizler hem vatandaşlarımızın birebir vakitte dostlarımızın inanç kaynağısınız. Buradaki görevinizi büyük bir disiplin ve fedakârlıkla yaptığınızı görüyor, bundan da büyük bir memnuniyet duyuyorum.

Kahraman ordunun asırlardır olduğu üzere bugün de üç kıta, yedi iklimde kendisine verilen vazifeleri gerektiğinde canı değerine yerine getirdiğini lisana getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin “Ölürsem şehit, kalırsam gazi” şiarıyla ülke ve dünyanın dört bir yanında barışa, istikrara ve güvenliğe hizmet ettiğini söylemiş oldu.

“BU TOPRAKLARDA ASLA TANSİYON, ÇATIŞMA VE HASIMLIK GÖRMEK İSTEMİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu tabirleri kullandı:

* Türkiye olarak, Katar ile birlikte tüm Körfez bölgesinin huzur ve iyiliğine büyük değer veriyoruz. Bu topraklarda asla tansiyon, çatışma ve hasımlık görmek istemiyoruz. Gerek yeraltı kaynakları prestijiyle, gerekse ticari bakımdan epeyce büyük potansiyeli olan bu hoş coğrafyanın, kardeşlikle, dayanışmayla gündeme gelmesini, her alanda gelişmesini, güçlenmesini istek ediyoruz.

* Hangi kökene, mezhebe, meşrebe sahip olursa olsun Körfez halklarının tamamı bizim özbeöz kardeşimizdir. Körfez ülkeleriyle iş birliğimizi bu anlayışla karşılıklı çıkar ve hürmet temelinde ilerletmeye çalışıyoruz.

“KATAR, TÜRK İKTİSADINA YÖNELİK SPEKÜLATİF ATAKLARDA SÜREKLİ BİZLERİN YANINDA OLDU”

Erdoğan, şu biçimde devam etti:

* Başta 15 Temmuz kanlı darbe teşebbüsü olmak üzere Katarlı kardeşlerimizin milletimizle sergilediği dayanışmayı asla unutamayız. Ayrıyeten Katar, Türk iktisadına yönelik spekülatif ataklarda da ebediyen bizlerin yanında olmuş, ülkemize duyduğu inancı göstermiştir.

* Cumartesi günü Siirt ziyaretimizde açılışını yaptığımız Türkiye’nin birinci Çinko İzabe Tesisi, iki ülke içindeki paydaşlığın sembollerinden birisidir. Temelini attığımız kurşun, gümüş ve sülfürik asit fabrikalarının da inşallah hizmete girmesiyle toplam 7 bin 500 kardeşimiz istihdam imkânına kavuşacaktır.

* Bu ortak teşebbüs haricinde Katar’ın ülkemizde başta savunma sanayi olmak üzere birfazlaca alanda yatırımları bulunuyor. Türkiye’nin yatırım, istihdam, üretim ve ihracat eksenli büyümesine katkı sunan Katarlı kardeşlerimize biz de gereken takviyesi veriyoruz.

“KATAR’IN GÜVENLİK VE İSTİKRARINI KENDİ ÜLKEMİZİNKİNDEN BAŞKA TUTMUYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar’ın güvenlik ve istikrarını kendi ülkemizinkinden başka tutmuyoruz. Dost kara günde belirli olur düsturuyla Katarlı kardeşlerimizin uğradığı haksızlıklar karşısında reaksiyonumuzu ortaya koymaktan çekinmedik” vurgusunda bulunarak, “Bugün de toplantımızın 7’ncisini aziz kardeşim Buyruğu Pir Temim’in konut sahipliğinde hamdolsun muvaffakiyetle icra ettik. Savunmadan güvenliğe, ticaretten yatırımlara, sağlıktan eğitime uzanan fazlaca geniş bir alanda bir daha kıymetli kararlar aldık. Ülkelerimiz içindeki iş birliğini daha da ilerletecek toplam 15 muahede imzaladık. Aziz kardeşim Pir Temim’in de kuvvetli takviyesiyle önümüzdeki devirde her alanda bağlantılarımızı derinleştireceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Bu ziyaretleri vesilesiyle Katar makamlarının ve Katar halkının Türk askerlerine yönelik teveccühüne de yakından şahit olduklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, kelamlarını şu biçimde sürdürdü:

* Katarlı kardeşlerimiz en üst seviyede sizlerin buradaki varlığınızdan duydukları memnuniyeti lisana getirdiler. Burada gördük ki ulusal, manevi ve mesleksel değerlerinizden aldığınız ilhamla Katar halkının gönlünde taht kurmuşsunuz. Türk askerinin farkını, çalışmalarınızla çabalarınızla disiplin ve bakılırsav bilincinizle göstermişsiniz. Bugün Türkiye Cumhurbaşkanı ve Başkomutan olarak her birinizle bir sefer daha iftihar ettim.

* Türkiye Katar içindeki müstesna ilgiler bu üzere değerli misyonların da katkısıyla daha da derinleşiyor. Burada icra ettiğiniz bakılırsavi sadece bir görev olarak addetmeyin. 2 bin 230 yıllık mazisiyle dünyanın en esaslı ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri’nin onurlu birer mensubu olan sizler, aziz milletimizin temsilcileri olarak bu topraklarda bulunuyorsunuz. Bugüne kadar olduğu üzere bundan daha sonra da nazaranv ve sorumluluklarınızı layıkıyla yerine getireceğinize, ulu Türk bayrağını ve ülkemizi gururla temsil edeceğinize yürekten inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk askerlerini büyük bir sevgiyle bağırlarına basan ve burayı kendilerine tahsis eden başta Katar Buyruğu Pir Temim Al Sani olmak üzere tüm Katarlılara şükranlarını sundu.

Alıntıdır