Glioblastoma: nedenleri, belirtileri ve tedavileri

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,570
0
1
“Sevgili okuyucular ve takipçilerim, uzun zamandır sağlığımla ilgili bir gelişmeyi sizlerle paylaşmak istiyordum ve bunu yapacak gücü 'bulmayı' bekliyordum. 2022'nin sonunda bana agresif beyin kanserinin bir türü olan glioblastoma teşhisi konuldu. Bunu daha önce paylaşmadım çünkü çocuklarımın bu haberi gizlilik içinde duyup işleyebilmelerini ve 'yeni normalimize' uyum sağlayabilmelerini sağlamak istedim.” İngiliz yazarın sosyal medyaya emanet ettiği hikaye böyle başlıyor. Sophie KinsellaLondra'daki University College Hastanesi'nde bir ekip tarafından bakıma alındığını ve başarılı geçen bir ameliyat geçirdiğini anlatarak hastalığını kamuoyuna duyurmak istedi. 'Alışverişi Seviyorum' kitabının yazarı, ardından “hala devam eden radyoterapi ve kemoterapiyi” ekledi.

Glioblastoma nedir?

Peki sizi etkileyen glioblastoma ne tür bir tümör? Nadir Hastalıklar Gözlemevi'nin (Omar) raporuna göre, bu en yaygın kötü huylu beyin tümörüdür ve İtalya'da her yıl yaklaşık 1.500 kişiyi etkilemektedir. Bu neoplazmın, sinir hücrelerinin desteklenmesi ve beslenmesi gibi önemli işlevleri yerine getiren glial hücrelerden geliştiğini, Milano'daki Irccs San Raffaele hastanesinin web sitesinde çevrimiçi olarak yayınlanan bir bilgi notu açıklıyor. Bu tümörün beynin herhangi bir yerinde ortaya çıkabileceği ve “genellikle hızlı büyüme ve çevredeki dokulara sızma yeteneği ile karakterize olduğu” belirtiliyor. Humanitas Klinik Enstitüsü'nden uzmanlar da saldırganlığını vurguluyor. Glial tümörler 'ailesinde', tüm yetişkin gliomaların yaklaşık %85'ini oluşturan astrositom sınıfının bir parçasıdır. Dünya çapında her yıl yaklaşık 40.000 yeni vaka görülüyor.

Semptomlar neler

San Raffaele'ye göre glioblastomanın semptomları beyindeki lokasyona göre değişiklik gösteriyor: baş ağrısı; mide bulantısı; kusmak; zayıflık; denge zorlukları; görme veya işitme sorunları; hafıza ve dil zorlukları; Nöbetler; kişilik değişiklikleri. Glioblastomanın felce benzer bir şekilde, genellikle lezyondan kaynaklanan akut kanamaya ikincil olarak ani bir nörolojik defisit ile başlaması da mümkündür.

Beyin kanseri hücrelerini izleyen bir dedektör. “Glioblastomanın nasıl geliştiğini bu şekilde keşfettik”

kaydeden Valentina Arcovio

03 Ağustos 2023

Risk faktörleri ve tanı

Glioblastoma için risk faktörleri arasında ileri yaş, iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalma, belirli gen mutasyonlarının varlığı, ailede beyin tümörü öyküsü yer alır. Ancak çoğu vaka bilinen risk faktörlerinin yokluğunda ortaya çıkar. Yüksek dereceli glial lezyon şüphesi genellikle manyetik rezonans görüntülemeyle ortaya çıkar. Tanı histolojiktir ve beyin cerrahisi müdahalesi yoluyla tümörün çıkarılmasını gerektirir.

Tedaviler ve terapiler

Araştırma, bu kanser için mevcut tedavileri iyileştirmek için çalışıyor. Veronesi Vakfı, Glioblastoma'nın şu anda üçlü bir yaklaşımla tedavi edilebildiğini açıklıyor: Tümörü çıkarmak için ameliyat, temozolomid ile kemoterapi ve radyoterapi, şunları ekliyor: “Son zamanlarda bazı çalışmalar, bir tümör alt grubunda kısmi de olsa 'immünoterapi'nin etkinliğini gösterdi. Hayatta kalma verilerini hiçbir zaman önemli ölçüde iyileştirmeyen tedavi stratejileri.'

Beyin ameliyatları ve Yapay Zeka cerrahlara 'yol gösterecek'

kaydeden Deborah Ameri

06 Ekim 2023

Yaşam beklentisi

Bu, ağırlıklı olarak 50 yaş sonrasında görülen bir hastalıktır. Ve ne yazık ki tedavilere rağmen yaşam beklentisi düşük kalmaktadır. Bunun nedeni glioblastomanın nüks oranlarının çok yüksek olmasıdır. Ve tümör tekrarladığında genellikle tedaviye dirençli olur. Bilim adamları, daha hedefe yönelik tedavilere ulaşmak ve hayatta kalma süresini uzatmak amacıyla, birçok vakayı karakterize eden terapilere verilen zayıf yanıtın nedenini tam olarak araştırmayı amaçlıyor. Ve hem İtalya'da hem de yurtdışında faaliyet gösteren İtalyan bilim adamlarının da misyonu olan deneysel tedaviler üzerinde çalışıyoruz.

Bu sayede ilacın beyne ulaşması mümkün olacak

kaydeden Tina Simoniello

15 Mayıs 2023