Glokom: Göz basıncını düşürmek için göz damlasına alternatif var mı?

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,799
0
1
Genellikle “görmenin sessiz hırsızı” olarak adlandırılan glokom, ilerleyici bir göz hastalığıdır ve dünya çapında geri dönüşü olmayan körlüğün önde gelen nedenidir. Göz içi basıncında bir artış ile karakterize edilir ve kontrol edilmezse optik sinire zarar verebilir, görme kaybına ve en ciddi vakalarda körlüğe yol açabilir.

Glokomun özelliği tehlikesidir: İlk aşamalarında hastalık çok az veya hiç belirgin semptomla kendini gösterir. İlerledikçe periferik görme kaybına, “tünel görüşüne” ve sonunda tamamen görme kaybına yol açabilir. Birinci basamak tedavi, hem sulu mizah üretimini azaltarak hem de drenajını iyileştirerek göz basıncını azaltmayı amaçlayan göz damlalarının kullanımını içerir. Ancak birçok hasta için sürekli olarak tedaviye uymak yorucu oluyor ve görsel yetenek açısından avantajını her zaman algılayamıyorlar. Aslında okuyucu başka tedavi seçeneklerinin olup olmadığını ve takviyelerin yardımcı olup olamayacağını bilmek ister. O cevaplar Scipione RossiRoma'daki San Carlo di Nancy Hastanesi'nde Oküler Mikrocerrahi UOC direktörü.

Göz doktoru yanıtlıyor: arşivin tamamı

Rica etmek. 63 yaşındayım ve yakın zamanda glokom tanısı aldım. Babam da bundan acı çekti ama daha geç yaşta. Maalesef gözlerim zaten 'test edildi' çünkü gençken miyopiyi düzeltmek için ilk ameliyatlardan birini geçirdim ve sol gözümde birkaç kesik var. Göz doktoru bana her gece kullanmam için göz damlası yazdı ama bana bu hastalığın tedavi edilemeyeceğini ve bunun benim için çok cesaret kırıcı olduğunu söyledi. Dahası, gün boyunca görüşüm dalgalanıyor; gözlüksüz bile oldukça iyi görebildiğim anlar ile gözlüklere rağmen iyi göremediğim anlar (özellikle sabahları) değişiyor. Göz damlası dışında başka bir tedavinin olmaması mümkün mü? Bana ayrıca bir takviye de reçete edildi, ancak diğer şeylerin yanı sıra çok pahalı olan bu ürünlerin etkinliğine gerçekten inanmıyorum. Ne düşünüyorsun? Görme yeteneğimi mümkün olduğu kadar korumak istiyorum çünkü özerkliğimi kaybetmek için henüz çok erken: yeni tedavi olasılıkları var mı?

Cevap. Görüşünüzün gün boyunca salınması, muhtemelen radyal keratotomi kesileriyle miyopi ameliyatı geçirmiş olmanızdan kaynaklanan bir semptomdur. Bu durum gün içerisinde görmede dalgalanmalara neden olur ve maalesef ilaçlarla hiçbir şekilde tedavi edilemez. Göz damlalarına olası bir alternatif tedaviye gelince, tıpkı damlalar gibi göz basıncını düşürmek için seçici trabeküloplasti uygulayan özel bir lazer bir süredir mevcuttu. Zamanla tekrarlanabilen bu lazer sayesinde 1 yıldan 5 yıla kadar değişen sürelerde damla damlatılmasının önüne geçilebilmektedir. Bir süredir uygulanan ancak son zamanlarda teknolojideki ilerlemeler sayesinde birçok vakada glokom için reçete edildiği şekilde akşam monoterapisine alternatif olarak birinci basamak tedavi olarak önerilen bir tedavidir. Bu, göz damlası damlatmamak ve yine de yeterli göz basıncına sahip olmak için iyi bir alternatif olabilir. Ancak seçimin, gözlerinizin durumunu derinlemesine bilen göz doktorunuz tarafından değerlendirilmesi gerektiği açıktır. Takviyeler söz konusu olduğunda, glokomatöz patolojiyle ilgili herhangi bir terapötik etkiyi inkar edemem.

Konular