Güvenlik ve yetersiz beslenme korkusu nedeniyle ilk deniz yardımı Gazze'ye ulaştı

Elif

New member
16 Haz 2021
845
0
0
Yaklaşık yirmi yıldır deniz yoluyla Gazze'ye ulaşan ilk yardım sevkiyatı Cumartesi günü Akdeniz'deki derme çatma bir iskeleye tamamen boşaltıldı. Bu, Batılı yetkililerin bölgedeki artan gıda kıtlığını hafifleteceğini umduğu çabalarda bir dönüm noktasına işaret ediyor.

Open Arms adlı gemi, World Central Kitchen adlı yardım kuruluşu tarafından sağlanan yaklaşık 200 ton pirinç, un, mercimek, konserve ton balığı, sığır eti ve tavukla dolu Kıbrıs'tan bir mavnayı çekiyordu.

World Central Kitchen'ı kuran İspanyol asıllı Amerikalı şef José Andrés, ekibinin, kanunsuzluğun kol gezdiği ve İsrail'in hava saldırılarından zarar gören kuzey Gazze'ye de dahil olmak üzere yiyecekleri kamyonla taşımaya başlayacağını söyledi.

Ancak dağıtım, son derece ihtiyaç duyulan gıdayı arayan Filistinlileri öldüren veya yaralayan bir dizi saldırının gölgesinde gerçekleşecekti. Birleşmiş Milletler yardım kuruluşları geçen ay kuzey Gazze Şeridi'ndeki teslimatları büyük ölçüde durdurmak zorunda kaldı ve Birleşmiş Milletler insan hakları ofisi iki düzineden fazla bu tür saldırıyı belgeledi.

Son kan dökülmesi Perşembe günü geç saatlerde Gazze'de meydana geldi ve burada bir yardım konvoyuna düzenlenen saldırı sonrasında en az 20 kişi hayatını kaybetti. Gazze sağlık yetkilileri ve İsrail ordusu suçu paylaştı; Cumartesi günü olayla ilgili pek çok ayrıntı belirsizliğini korudu.

World Central Kitchen, şirketin Kıbrıs'ta ikinci bir tedarik gemisi yükleme sürecinde olmasına rağmen dağıtım planı hakkında çok az ayrıntı verdi. İsrail ordusu yaptığı açıklamada, malzemelerin boşaltıldığı bölgeyi güvenlik altına almak için deniz ve kara birliklerini konuşlandırdığını söyledi. Ancak dağıtımı kimin yapacağı henüz bilinmiyor.

Yardım kuruluşu yaptığı açıklamada, Gazze kıyısı açıklarında kendi inşa ettiği iskeleye atıfta bulunarak, “Open Arms, yaklaşık 200 ton yiyecekle dolu bir mavnayı Gazze kıyısında WCK tarafından inşa edilen iskeleye bağladı.” dedi. kalıntılar. “Tüm kargolar boşaltıldı ve Gazze'de dağıtıma hazırlanıyor.”

Birleşmiş Milletler yardım kuruluşu UNRWA'ya göre, deniz yoluyla dağıtılan 200 tonluk gıda, şu anda Gazze'ye günde yaklaşık 150 kamyonun gelmesiyle karşılaştırıldığında okyanusta bir damla olan yaklaşık 10 kamyon yükü anlamına geliyor. Yardım kuruluşları, bunun bile Gazze nüfusunu yeterli düzeyde beslemek için gerekenin yalnızca küçük bir kısmı olduğunu söylüyor.

Beş aydan uzun süren İsrail bombardımanının ardından bu bölge neredeyse tamamen abluka altındayken, Birleşmiş Milletler bölgenin büyük bir kısmının kıtlık riski altında olduğu konusunda uyardı ve İsrail'i Gazze'ye daha fazla gıda ve tıbbi malzeme ulaşmasını sağlamaya çağırdı.

BM çocuk ajansı UNICEF tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir rapor, Gazze Şeridi'ndeki çocukların giderek artan gıda kıtlığıyla karşı karşıya olduğu ve yetersiz beslenmenin en hayati tehlike oluşturan türü olan “ciddi israf” oranlarıyla karşı karşıya olduğu sonucuna vardı.

Raporda, Gazze'nin kuzeyindeki barınak ve sağlık merkezlerindeki yaklaşık 20 çocuktan birinin, boylarına göre tehlikeli derecede zayıf olarak tanımlanan bu duruma düştüğü belirtiliyor. Ajansın gerçekleştirdiği gösterimlere atıfta bulundu.

Araştırma, Gazze Şeridi'nde iki yaşın altındaki çocuklar arasında vücudun temel besin maddelerinden yoksun olduğu anlamına gelen akut yetersiz beslenmenin yaygın olduğunu ortaya çıkardı. Raporda, bazı bölgelerde akut yetersiz beslenme oranlarının en son Ocak ayında kaydedilmesinden bu yana iki katına çıktığı belirtildi.

UNICEF, bununla karşılaştırıldığında, savaştan önce küçük çocuklar arasında akut yetersiz beslenme oranının yüzde 1'den az olduğunu belirtti.

Durum yakında daha da kötüleşebilir. Başbakan Binyamin Netanyahu Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı güneydeki Refah kentine kara saldırısı planladığını söyledi.

Batılı yetkililer ateşkes ve rehine ve mahkum değişimine ilişkin müzakerelerin önümüzdeki günlerde devam edeceğini umuyordu. Sayın Netanyahu yakın zamanda arabuluculuk çalışmalarının yürütüldüğü Katar'a bir İsrail heyeti göndermeyi planladı.

Müzakerelere aşina olan kaynaklar, Hamas'ın artık İsrail'in derhal kalıcı ateşkesi kabul etmesini ve rehine ve esir değişiminin başlaması karşılığında İsrail askerlerinin Gazze'den çekilmesini talep etmeyecek şekilde kendi önerisini güncellediğini söylüyor. Hamas kalıcı ateşkes çağrısını geri çekti ve İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nin bazı kısımlarından kademeli olarak çekilmesi ve tutukluların serbest bırakılması karşılığında rehinelerin serbest bırakılmasını önerdi.

Bu arada İsrail, yardım teslimatlarının hızlanmasını sağlamak amacıyla Gazze'ye daha fazla kara geçişi açması yönünde yoğun baskı altında olmayı sürdürüyor. Yardım yetkilileri, deniz veya hava yoluyla yardım ulaştırmanın kamyonla ulaştırmaktan çok daha az etkili olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği'nin yürütme organı başkanı Ursula von der Leyen'e göre Open Arms, 2005'ten bu yana Gazze'ye yardım götürmesi onaylanan ilk gemi. Operasyonu, bölgeye tedarik sağlayacak bir deniz koridoru açmayı amaçlayan bir pilot proje olarak nitelendirdi.

ABD ayrıca, malların hareketini kolaylaştırmak için Gazze kıyısı açıklarında geçici bir yüzer iskele inşa etme girişimine de öncülük ediyor. Amerikalı yetkililer, iskelenin bölgedeki 2,3 milyon insana günde iki milyon öğün yemek ulaştırılmasını sağlayacağını umuyor.

Yardım kuruluşu, World Central Kitchen'ın Kıbrıs'ın Larnaka limanından yiyecek taşıyan ikinci bir gemi göndermeye hazırlandığını ancak geminin ne zaman yola çıkacağının belli olmadığını söyledi. Gelecekteki deniz teslimatlarını desteklemek üzere iki forklift ve bir vinçle donatılan geminin, aralarında havuç, konserve ton balığı, nohut, mısır, pirinç, un, yağ ve tuzun da bulunduğu 240 ton gıdanın yanı sıra 250 tonun üzerinde gıda taşıması bekleniyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden taze hurma bağışladı.

Gruba göre, World Central Kitchen ile çalışan organizatörler ve Filistinli şefler Ekim ayından bu yana Gazze'de 37 milyondan fazla yemek servis etti.

Yardım kuruluşu ayrıca Kahire'deki depolarından kamyonla yardım malzemesi taşıdı ve Ürdün ile ABD'nin havadan yardımları için yiyecek sağladı. Bay Andres, Cuma günü kuzeye 23 ton yiyeceğin atıldığını söyledi.

Monika Pronczuk Brüksel'den bildirildi ve Gaya Gupta Ve Nicholas Fandos New York dan. Raja Abdulrahim Kudüs'ten gelen haberlere katkıda bulundu.