İngiltere, İsrailli bir yetkiliye İsrail'in Gazze'ye daha fazla yardım yapılmasına izin vermesi gerektiğini söyledi

Elif

New member
16 Haz 2021
881
0
0
Görüşmenin ardından konuşan Dışişleri Bakanı, Çarşamba günü İsrail savaş kabinesinden bir üyeyle yaptığı toplantıda, İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki insani krizle başa çıkabilmek için daha fazla gıda ve diğer yardımların getirilmesine yardım etmesi gerektiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı David Cameron yaptığı açıklamada, “İsrail'e yardım akışını artırması yönünde bir kez daha çağrıda bulundum” dedi. “Şantiyede hâlâ bir gelişme görmüyoruz. Bunun değişmesi gerekiyor.”

Eski bir genelkurmay başkanı olan İsrail Kabine üyesi Benny Gantz, Washington'daki ABD'li yetkililerden benzer mesajlar duyduktan sonra Londra'yı ziyaret etti. Bay Gantz'ın ofisi, Bay Cameron ile yaptığı toplantıya Başbakan Rishi Sunak ve Bay Sunak'ın ulusal güvenlik danışmanı Tim Barrow'un katıldığını söyledi.

Pazartesi ve Salı günü Bay Gantz, Başkan Yardımcısı Kamala Harris, Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken, Savunma Bakanı Lloyd J. Austin III ve Başkan Biden'ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan ile kapalı kapılar ardında görüşmeler gerçekleştirdi. Başbakanlık ofisi, Başbakan Binyamin Netanyahu'nun başlıca siyasi rakibi Bay Gantz'ın gezisinin Bay Netanyahu hükümeti tarafından onaylanmadığını söyledi.

Bayan Harris, İsrail'in altı haftalık ateşkes arayışındaki “yapıcı yaklaşımını” övdü ancak hükümeti Gazze'ye acil ihtiyaç duyulan insani yardıma izin vermek için daha fazlasını yapmaya çağırdı.

Eski başbakanlardan Cameron, çarşamba günü Bay Gantz'a, kıtlık tehlikesinin giderek arttığı Gazze'ye “hayat kurtarıcı yardım” ulaştırılması ve Filistinlilerin serbest bırakılması için çatışmalara ara verilmesi gerektiğini söylediğini söyledi. Hamas ve müttefikleri tarafından tutulan rehinelerin güvenliğinin sağlanması. Buna ek olarak, Gazze'ye yardım ulaştırılması için daha fazla kara ve deniz erişim yolu sağlanması, bu yardımın Gazze Şeridi'nde daha fazla dağıtılması ve bölgenin harap olmuş altyapısını onarmak için barınma ve malzeme de dahil olmak üzere daha fazla yardım türü çağrısında bulundu.

Kendisi ayrıca, Gazze'nin yerinden edilmiş nüfusunun yarısından fazlasının sığındığı güney şehri Refah'ta İsrail saldırısı ihtimaline ilişkin endişelerini de dile getirdi.

Bay Cameron ayrıca İsrail'in savaşı yürütürken uluslararası hukuku çiğneyip çiğnemediğini de sorguladı.

İsrail'in, yardımın sivillere ulaşmasını sağlamak konusunda yasal sorumluluğu var” dedi. “İsrail'in uluslararası insancıl hukuka uyup uymadığını Birleşik Krallık olarak değerlendirirken bile bu sorumluluğun sonuçları var.”

Bay Gantz'ın üst düzey görüşmeleri Bay Netanyahu'yu ve sağcı müttefiklerini kızdırdı ve İsrail'in Gazze'deki savaşına liderlik eden liderler arasındaki genişleyen bölünmeleri ortaya çıkardı.

Sayın Gantz ve Sayın Netanyahu farklı partilere mensuptur; Son seçimlerde rakiplerdi ve çoğu zaman farklı taraftaydılar. Ancak İsrail'deki 7 Ekim saldırılarından sonra Bay Gantz, Bay Netanyahu'nun acil savaş kabinesine katıldı.

Aşırı sağcı İsrail Maliye Bakanı Bezalel Smotrich Pazartesi günü Knesset televizyonunda yaptığı açıklamada, Bay Gantz'ın gezisinin başbakanla koordine edilmemesinin “utanç verici” olduğunu söyledi ve şunu ekledi: “Birlik göstermeli ve tek ses olarak konuşmalıyız.” tüm dünya.”

Pentagon toplantının özetinde, Washington'da Bay Austin'in, Gazze'ye daha fazla insani yardımın ulaşması için Bay Gantz'ın desteğini istediğini ve İsrail Refah'a taşınmadan önce sivilleri korumaya yönelik bir planın gerekliliğini vurguladığını belirtti. Dışişleri Bakanlığı'na göre Bay Blinken, rehinelerin serbest bırakılması ve çatışmalara ara verilmesi konusunda yakın zamanda bir anlaşmaya varılmasının önemi konusunda Bay Gantz'a baskı yaptı ve İsrail'e yardımın bölgeye hareketini kolaylaştırmak için ek sınır geçişleri açması çağrısında bulundu. .

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, bir muhabirin Bay Gantz'ın toplantılarının Netanyahu hükümetine hakaret olup olmadığı yönündeki sorusuna, bunların Bay Gantz tarafından talep edildiğini söyleyerek yanıt verdi.

Kirby, “Savaş kabinesi ile İsrail'i nasıl desteklediğimizi ve İsrail'den ne beklediğimizi tartışmak için iyi bir fırsattı” dedi.

Adam Sella raporlamaya katkıda bulunmuştur.