İsrail, Gazze Şeridi'yle insani yardım açısından önemli olan sınır kapısını yeniden açıyor

Elif

New member
16 Haz 2021
881
0
0
İsrail Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Hamas'ın saldırısı nedeniyle günler önce kapattığı Kerem Şalom sınır kapısını Gazze Şeridi'ne yeniden açtığını söyledi. Ancak Birleşmiş Milletler, Gazze'deki açlık krizini durdurmak için hayati önem taşıyan insani yardımın ne kadar çabuk yeniden akmaya başlayacağını söylemek için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Kerem Şalom, insani yardım çalışanlarının ciddi bir gıda açığıyla karşı karşıya olduğunu söylediği Gazze'deki iki milyondan fazla insana ana yardım kanalı oldu. Geçtiğimiz günlerde iki üst düzey Amerikalı yetkili, Gazze Şeridi'nin bazı kısımlarında kıtlığın zaten başladığını, bunun büyük ölçüde Hamas'ın İsrail'e ölümcül bir saldırı düzenlediği 7 Ekim'den bu yana İsrail tarafından uygulanan yardım teslimatları üzerindeki sıkı kontrollerden ve gıda teminindeki zorluktan kaynaklandığını söyledi. bölge içinde ilaç dağıtmak için yakıt vb.

İsrail, Pazartesi akşamı Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah şehrini işgal ederek Mısır sınır kapısını kapattı. Sınır kapısı hala kapalı ancak Çarşamba günü İsrail, Birleşmiş Milletler ve bazı hükümetlerin durumu daha da kötüleştirmemeleri yönündeki çağrıları üzerine Kerem Şalom'un yeniden açıldığını duyurdu.

BM'nin Cenevre'deki insani yardım ofisi sözcüsü Jens Laerke, Birleşmiş Milletler'in yardım teslimatlarının ne kadar hızlı devam edebileceğini değerlendirdiğini söyledi. “Yalnızca bir düşüşün meydana geldiğini ve diğer tarafta yükselişin başladığını doğrulayabiliriz” dedi. Daha önce, İsrail'in Gazze'ye yardım dağıtımını koordine etmekten sorumlu kurumu COGAT, yardım kamyonlarının sınır kapısına geleceğini ve incelemenin ardından Gazze Şeridi'ne doğru yola çıkacağını açıklamıştı.

UNRWA olarak bilinen BM'nin Gazze'deki Filistinlileri destekleyen ana kuruluşunun iletişim direktörü Juliette Touma, Kerem Şalom aracılığıyla “henüz hiçbir malzeme ulaşmadığını” söyledi.

Gazze'ye her gün giren yardım miktarı 7 Ekim'den bu yana dalgalanıyor, ancak BM verileri Kerem Şalom ve Refah'tan geçen kamyon sayısının genel olarak savaşın azalmasıyla karşılaştırıldığında yaklaşık yüzde 75 arttığını gösteriyor. Sorunun bir kısmı ticari ithalatın da neredeyse durmuş olmasıdır.

Yardım uzmanları ayrıca, bu ay Gazze'ye iki ana geçiş noktasının birleşiminden giren günde ortalama 180 yardım kamyonunun açlık krizine çözüm bulmak için yeterli olmadığını söylüyor. Bunu başarmak için daha fazla kamyon, yardım görevlilerinin akını, yetersiz beslenen insanları tedavi etmek için Filistinli sağlık personelinin eğitimi, tıbbi tesislerin restorasyonu ve hepsinden önemlisi askeri çatışmanın sona ermesi gerekecek.

Güney geçiş noktalarına ek olarak, COGAT Salı günü şunları söyledi: İsrail'in geçen ay yedi yardım görevlisini öldürmesi üzerine İsrail'in Biden yönetiminin baskısıyla yeniden açtığı Erez sınır kapısından kuzey Gazze Şeridi'ne 60 kamyonun geçtiğini söyledi.

Ancak Bayan Touma, teslimatların Erez üzerinden düzenli olarak gelmediğini ve genel olarak “çok daha fazla” yardımın Gazze'ye akması gerektiğini söyledi.