İsrail milyarlarca dolar yardım aldıktan sonra ABD ile ittifakı “demir” olarak nitelendirdi

Elif

New member
16 Haz 2021
856
0
0
İsrail, Çarşamba günü Başkan Biden tarafından imzalanan ve İsrail'e yaklaşık 15 milyar dolarlık askeri yardım sağlayan ABD yardım paketini memnuniyetle karşıladı; bu paket, İsrail'in Gazze'deki savaşın devamı nedeniyle ilişkilerinde artan gerilime rağmen Ortadoğu'daki en yakın müttefikine Amerika'nın desteğini artırdı.

Ülkenin dışişleri bakanı Israel Katz, “İttifakımız sağlam” dedi Bir deyim Tasarıyı imzaladığı için Sayın Biden'a teşekkür ediyorum. Bu, Tayvan gibi mevzuatın bir parçası olan Ukrayna'ya verdiği destek nedeniyle bazı Cumhuriyetçilerin sert muhalefetiyle karşı karşıya kalan, uzun süredir tutulan 95,3 milyar dolarlık yardım paketinin bir parçasıydı.

İsrail'e yapılan yardım, ülkenin üç savunma sisteminin yenilenmesi için 5 milyar dolardan fazlasını içeriyor: geniş yaylarda uçan füzeleri önleyen Demir Kubbe; Drone, roket ve füze fırlatan David's Slingshot; ve gelen mermileri lazer ışınlarıyla yok etmek için tasarlanan Iron Beam.

Ayrıca, topçu ve mühimmat üretimini ve geliştirilmesini geliştirmek için 1 milyar dolar ve Orta Doğu ile Güney Asya ve Doğu Afrika'nın bazı kısımlarını içeren ABD Merkezi Komuta bölgesindeki Amerikan askeri operasyonları için 2,4 milyar dolar da yer alıyor.

Çarşamba günü Beyaz Saray'da konuşan Bay Biden, İran'ın ülkeye 300'den fazla füze ve insansız hava aracıyla saldırmasının üzerinden iki haftadan kısa bir süre geçtikten sonra “İsrail'e hayati desteği” onayladığını söyledi ve bunların neredeyse tamamı düşürüldü. Sayın Biden ayrıca İsrail'in Lübnan'da Hizbullah ve Gazze'de Hamas ile savaştığını ve her ikisinin de İran tarafından desteklendiğini kaydetti.

Sayın Biden, “İsrail'in güvenliği kritik öneme sahiptir” dedi. İsrail'in kendisini İran'a ve desteklediği teröristlere karşı savunmak için ihtiyaç duyduğu her şeye sahip olmasını her zaman sağlayacağım.”

Yardım tasarısı, İsrail'in, bir milyondan fazla yerinden edilmiş Filistinlinin sığındığı güney Gazze kasabası Refah'ı işgal etme planları yapmaya devam ettiği bir dönemde imzalandı. Biden yönetimi, sivilleri zarardan korumaya yönelik uygulanabilir bir plan olmadan böyle bir işgale karşı çıkacağını söyledi.

Sayın Biden, tasarının ayrıca Gazze'deki sivillere gıda, tıbbi malzeme ve temiz su da dahil olmak üzere 1 milyar dolarlık ek insani yardım da içerdiğini söyledi. “İsrail, tüm bu yardımların gecikmeden Gazze'deki Filistinlilere ulaşmasını sağlamalıdır” dedi.

Gazze Şeridi'nde halihazırda ciddi bir kıtlık var ve Birleşmiş Milletler kuruluşu Dünya Gıda Programı Çarşamba günü yaptığı açıklamada, gıda tedarikinde önemli bir artış olmazsa altı hafta içinde orada kıtlığın başlayabileceği konusunda uyardı.

Dünya Gıda Programı Cenevre ofisi direktörü Gian Carlo Cirri gazetecilere verdiği demeçte, “Her geçen gün kıtlığa daha da yaklaşıyoruz” dedi. “Çocukların yetersiz beslenmesi yayılıyor”

Bay Cirri, Gazze'de iki yaşın altındaki çocukların yaklaşık yüzde 30'unun ciddi derecede yetersiz beslendiğini söyledi. Kuzey Gazze'de nüfusun yüzde 70'i feci açlık çekiyor, bu da onların neredeyse tüm başa çıkma yollarını tükettikleri ve hayvan yemi yedikleri ya da yiyecek almak için eşyalarını sattıkları anlamına geliyor dedi.

“Çoğu yoksul ve belli ki bazıları açlıktan ölüyor” dedi.

Çarşamba günü sıcaklık 39 santigrat dereceye veya 102 Fahrenheit dereceye ulaşırken pek çok sivilin kavurucu güneşin altında derme çatma çadırlarda terlediği Gazze'de aşırı sıcaklıklar acıyı artırıyor.

Eşi ve üç küçük çocuğuyla birlikte Gazze'nin merkezindeki Deir al Balah'ta barınan 23 yaşındaki Meryem Arafat, “Çadır yanıyormuş gibi hissettiriyor” dedi. Kışın İsrail tarafından bombalanan Gazze Şehri'ndeki evlerinden kaçmışlardı. “Hava o kadar sıcak ki dayanamazsınız, özellikle de küçük çocuklar varken” dedi.

Bayan Arafat, çocuklarını bir karton parçasıyla yelpazelediğini, elindeki az miktardaki suyla da başlarını ve uzuvlarını ıslattığını söyledi. Sıcak hava ve temiz su eksikliği Gazze'de su kaynaklı hastalıkların yayılmasına ilişkin endişeleri artırdı.

İnsani krize rağmen yardımın Gazze'deki Filistinlilere yardım sağlayan ana BM kuruluşu olan UNRWA'ya gitmesi engelleniyor. ABD, İsrail'in 7 Ekim veya sonrasında Hamas liderliğindeki İsrail saldırılarına bir düzine kurum çalışanının katıldığı yönündeki iddiaları nedeniyle bu yıl kuruma yapılan bağışları askıya aldı. Birleşmiş Milletler iddialarla ilgili bir iç inceleme yürütüyor.

Ancak bu hafta Birleşmiş Milletler tarafından yaptırılan bağımsız bir inceleme, İsrail'in UNRWA personelinin çoğunun Hamas ve diğer terör gruplarına üye olduğu yönündeki suçlamasını destekleyecek hiçbir kanıt sunmadığını bildirdi.

Komisyon, UNRWA'nın personeline ek tarama ve eğitim uygulayarak ve personel listelerini paylaşmak için ev sahibi ülkeler ve İsrail ile daha yakın çalışarak tarafsızlığını korumasını tavsiye etti.

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Oren Marmorstein, incelemenin yayınlanmasının ardından kınadı ve bunu “sorunu önleme girişimi” olarak nitelendirdi.

Ancak İsrail'in yakın müttefiklerinden biri olan Almanya, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ödemeleri askıya almasından yaklaşık üç ay sonra UNRWA'ya fon sağlamaya devam edeceğini söyledi. Bu duyurunun, Gazze'deki savaşla ilgili görüş ayrılıkları nedeniyle İsrail ile uzun zamandır kötüleşen ilişkileri daha da gerginleştirmesi bekleniyor.

Almanya, 2023 yılında UNRWA'ya 200 milyon dolardan fazla bağışta bulundu ve ABD'den sonra en büyük ikinci bağışçı oldu. Aralarında Avustralya, Kanada ve İsveç'in de bulunduğu diğer birçok ülke de UNRWA'ya fon sağlamaya yeniden başladı.

ABD, İsrail'in açık ara en büyük silah tedarikçisi konumunda ve Biden yönetimi silah tedariğinin sınırlandırılması veya durdurulması yönünde artan çağrılarla karşı karşıya kalsa da askeri desteğini büyük ölçüde sürdürdü.

Sayın Biden'ın imzaladığı pakette İsrail'e askeri yardım konusunda herhangi bir koşul yer almıyor. Bölgenin sağlık yetkililerine göre bu, İsrail ordusunun 34.000'den fazla insanın öldürüldüğü Gazze'deki davranışlarına yönelik eleştirilerini daha yüksek sesle dile getiren bazı Liberal Demokratlar için bir anlaşmazlık noktası oldu.

Çarşamba günü Biden yönetiminin insan hakları ihlalleriyle suçlanan bir İsrail askeri birliğine ABD yardımını kesip kesmeyeceği sorulan ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, konuyla ilgili kararın Dışişleri Bakanlığı'na ait olacağını ve Beyaz Saray'ın müdahale etmeyeceğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Netzah Yehuda askeri taburuna karşı, ciddi insan hakları ihlalleri yaptığı tespit edilen yabancı askeri birliklere Amerikan teçhizatı, fonları ve eğitim gönderilmesini yasaklayan bir ABD yasası uyarınca harekete geçmeyi düşünüyor. Birim, 7 Ekim saldırıları öncesinde Batı Şeria'da işlenen suçlar nedeniyle İsrail'de soruşturma altındaydı.

Raporlamaya katkıda bulunanlar Catie Edmondson, Robert Jimison, Raja Abdulrahim, Ameera Harouda Ve Shashank Bengalce.