İsrail’de feminizmin annesi olarak anılan Alice Şalvi, 96 yaşında hayatını kaybetti

Elif

New member
16 Haz 2021
970
0
0
Alice Hildegard Margulies, 16 Ekim 1926’da Batı Almanya’nın sanayi şehri Essen’de, birinci derece kuzenler olan Benzion ve Perl Margulies’in üç çocuğunun en küçüğü olarak dünyaya geldi. Anne ve babasının toptan çamaşır ve çatal bıçak takımı işi vardı. Evleri kültürlüydü, müzik ve edebiyatla doluydu ve babasının sinagoguna ve dini Siyonist harekete olan bağlılığıyla şekillenmişti. Alice yalnız bir çocuktu, özellikle de kız kardeşi iki yaşındayken plörezi nedeniyle öldükten sonra, onu çok az ortak noktası olan ağabeyi ile bıraktı.

Hitler iktidara geldiğinde ve Nazilerin Yahudilere yönelik tacizi arttığında aile güneye, akrabalarının bulunduğu Mannheim’a ve son olarak 1934’te Londra’ya kaçtı.

Okulda kendisine “küçük mülteci kız” denildiği Britanya’da, açgözlü bir okuyucu olan Alice, İngiliz edebiyatına karşı bir tutku geliştirdi. İngilizce ana dili olmamasına rağmen çok sayıda yazarlık ödülü kazandı ve Cambridge Üniversitesi’ndeki iki kadın kolejinden biri olan Newnham’a kabul edildi.

Çalışmalarında mükemmel bir şekilde ustalaştı ve kendini kampüsteki Yahudi yaşamına kaptırdı. Orada bir gün, Şabat yemeklerinde kadınların şarkı söylemesine de liderlik etmelerini önerdi, bu da onun daha sonraki aktivist eğilimlerinin habercisi oldu. Adamların da bunu kabul etmesi onu şaşırttı.

“Ve ertesi Cuma akşamı, liderliği üstlenen ilk kadın olarak tarih yazdım” dedi Dr. Anılarında Şalvi. “Maalesef galibiyet gölgelendi. Gerginliğimden sesimi çok yükselttim ve utanç verici bir şekilde ilk iki satırdan sonra tonunu ayarlamak zorunda kaldım. Ancak emsal oluştu.”