İsrail'in vaatlerinden sonra Gazze'ye yardımda ilerleme olduğuna dair çok az işaret var

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Buna karşılık BM verileri, Cumartesi günü takip eden üç gün içinde Gazze'ye toplam 533 yardım kamyonunun geldiğini gösteriyor. Daha genel olarak BM rakamları, Nisan ayının ilk haftasında Gazze'ye giden kamyonların günlük ortalama sayısında bir önceki haftaya göre bir artış olmadığını gösteriyor.

BM insani yardım ofisi sözcüsü Jens Laerke, tutarsızlığın nedenleri net değil, ancak bunlardan birinin İsrail ve Birleşmiş Milletler'in kamyonları takip etmek için kullandığı farklı yöntemler olduğunu söyledi.

Bay Laerke, İsrail tarafından, işleyen iki sınır kapısında kontrol edilen ve sayılan kamyonların, İsrailli müfettişlerin kamyonların içindekilerin bir kısmını yasaklamasının ardından genellikle Gazze Şeridi'ne yalnızca yarısı dolu olarak girdiğini söyledi. Gazze'ye vardıklarında boşaltılıyor, dolu kamyonlar halinde yeniden paketleniyor ve gelen dolu kamyonların sayısını sayan Birleşmiş Milletler depolarına gönderiliyor, bu da muhtemelen daha düşük bir sayıya neden oluyor.

Diğer sorunlar aynı zamanda kamyonların çoğu zaman bir geçitten geçip aynı gün depoya varamaması anlamına da geliyordu; bu da geçitlerdeki ve depolardaki günlük sayımların çoğu zaman eşleşmediği anlamına geliyordu, dedi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada COGAT, BM'nin “kusurlu sayım yöntemini” eleştirerek bunu “lojistik dağıtım zorluklarını gizleme girişimi” olarak nitelendirdi.

İsrail'in yardımı artırmaya yönelik önceki sözleri, arzı önemli ölçüde artırmadı. ABD'nin baskısı altında İsrail, kamyonlara yardım etmek amacıyla Gazze'deki Kerem Şalom sınır kapısını Aralık ortasında yeniden açtı ve günde 200 kamyonun girişine izin vermeyi taahhüt etti. Ancak yardım grupları İsrail'in sıkı denetimlerinin rakamları ihtiyaçların oldukça altında tuttuğunu söylüyor.

Bay Laerke ve diğer yardım yetkilileri, Gazze Şeridi'nde yardım dağıtmanın, özellikle İsrail'in bölgede çalışan ana BM yardım kuruluşu olan UNRWA'ya erişimini engellediği kuzeyde hala büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Aaron Boksör raporlamaya katkıda bulunmuştur.