İsveç’te bir Türk birinci kolay milletvekili adayı oldu

ManaTerapy

Global Mod
Global Mod
16 Haz 2021
4,355
0
0
İsveç’in Linköping kenti Etraf ve Güçten Sorumlu Belediye Lideri Muharrem Demirok, 2022 genel seçimlerinde Merkez Partisi (C) tarafınca birinci bayağı milletvekili adayı gösterildi.

İsveç’in Linköping Etraf ve Güçten Sorumlu Belediye Lideri Muharrem Demirok, Merkez Partisinin Östergötland bölgesi birinci sıra milletvekili adayı oldu.

11 Eylül’de yapılacak seçimlere hazırlanan Demirok, “Türk kökenli bir siyasetçi olarak uzun yıllar siyasetle uğraşıyorum. Geçen yıl milletvekilliğini kıl hissesi kaybettim. Bu sene büyük ihtimalle kazanacağım. Çünkü, partimiz bölgeden en az 1 milletvekili çıkarıyor” tabirlerini kullandı.

Konya’nın Kulu ilçesinden İsveç’e gelen bir emekçi ailesinin bu ülkede doğan bir çocuğu olduğunu aktaran Demirok, “Çift kültürlü biri olarak İsveç’te yaşayan 50 bin Kululu hemşerilerimi temsil ettiğimin şuuruyla parlamentoda uygun çalışmalar yapacağımı düşünüyorum” dedi.

Demirok, Linköping’i, İsveç’in “en çevreci” kenti haline getirdiklerini belirterek iki geri dönüşüm tesisiyle kentin sıcak su, elektrik ve ısınma gereksiniminin yüzde 90’ını çöpten elde ettiklerini söylemiş oldu.

2025’e kadar yüzde 10’luk petrol kullanmasını büsbütün sıfırlamayı amaçladıklarını lisana getiren Demirok, “İsveç’te fosil yakıtların kullanmasına son verilmesi istikametinde büyük adımlar attık. Çöplerin yakıta dönüştürülmesi yoluyla konutların elektrik ve ısınma muhtaçlığını sağlamada İsveç’in en başarılı kenti olduk” diye konuştu. (AA)