Kongre, BM'nin Filistinlilere yönelik kuruluşuna sağlanan finansmanı engellemek istiyor

Elif

New member
16 Haz 2021
844
0
0
Plana aşina olan iki kaynağa göre ABD, yakında yürürlüğe girecek bir harcama anlaşması kapsamında Gazze'deki Filistinlilere yardım sağlayan ana BM kuruluşuna fon sağlamayı bırakacak.

Milletvekilleri ve Beyaz Saray tarafından müzakere edilen ve hafta sonuna kadar Kongre tarafından onaylanması beklenen kapsamlı harcama tasarısının bir parçası olan yasak, UNRWA olarak bilinen kuruluş için yüz milyonlarca dolarlık bir açık yaratacak. Bu, şiddetli bir açlık kriziyle karşı karşıya kalan ve aşırı kalabalık barınaklarda ve çadır kamplarında yerinden edilmeyle karşı karşıya kalan Gazze halkı için felaketle sonuçlanabilir.

Hamas militanlarının örgüte sızmakla suçlandığı bu hamle aynı zamanda Washington'u Gazze'deki insani krize nasıl tepki vereceği konusunda Batılı müttefikleriyle anlaşmazlığa düşürecek.

ABD, Gazze'deki acıyı hafifletmek için İsraillilere bölgeye daha fazla yardım yapılmasına izin vermesi için baskı yapmak, havadan yiyecek göndermek ve deniz yoluyla yardım ulaştırmak için bir iskele inşa etme planını duyurmak da dahil olmak üzere tek taraflı olarak başka adımlar da attı.

Her ne kadar UNRWA personeli savaştan önce bölgede okul işletmek ve sağlık hizmetleri sağlamak gibi çok çeşitli sivil görevler üstlenmiş olsa da, o zamandan beri bölgenin kuşatılmış sakinlerine yardım sağlamada sahadaki birincil kaynak haline geldiler. Kongre'nin ajansa fon sağlamayı yasaklaması nedeniyle ABD'li yetkililer, özellikle gıda dağıtımını ele alacak alternatif organizasyonlar arıyor.

Ancak ABD, Gazze'deki boşluğu doldurmak için başka kuruluşlara başvurdukça, Amerika'nın en yakın müttefiklerinden bazıları kuruluşa finansman sağlamaya devam etmek için çabalıyor.

Fonlamanın askıya alınmasının Mart 2025'e kadar sürmesi planlanıyor ve İsrail'in Ocak ayında en az 12 UNRWA çalışanını 7 Ekim ile İsrail'in güneyine yönelik Hamas liderliğindeki saldırıya katılmakla suçlamasının ardından Beyaz Saray ve ABD'nin her iki büyük partisinden milletvekillerinin desteklediği duraklama uzatılıyor. dahil olmuşlardır. Müzakerelere aşina olan kaynaklar, daha uzun vadeli bir finansman yasağı uygulama çabalarının olduğunu söylüyor.

Dışişleri Komitesi'nin en üst düzey Cumhuriyetçilerinden Idaho Senatörü James Risch, Haber'a yaptığı açıklamada, “Üyelerinin 7 Ekim saldırılarıyla ilgili ciddi iddialarının ardından UNRWA'ya tek bir dolar bile vergi gitmemeli” dedi.

Amerikan desteğinin kaybı, teşkilatın Gazze'de gıda ve sağlık hizmetleri sağlama kabiliyetini etkileyecektir. ABD, 2023'teki 370 milyon dolar da dahil olmak üzere ajansın toplam bütçesinin çoğunu ödedi. Ajansın Gazze'den sorumlu direktör yardımcısı Scott Anderson'a göre, UNRWA bu ayın başında faaliyetlerini Mayıs ayı sonuna kadar sürdürmek için yeterli fona sahipti.

UNRWA genel komiseri Philippe Lazzarini, ABD'nin finansmanı askıya alma çabalarının, başta eğitim olmak üzere Gazze'deki yardım kuruluşlarının hizmetleri üzerinde ciddi bir etki yaratmasından korktuğunu söyledi. “Gerçekten ABD'nin dayanışma göstermeye devam etmesini umuyorum” dedi.

Uzun ve dikkatli müzakereler sonucunda ortaya çıkan anlaşmanın Kongre'den kolaylıkla geçmesi bekleniyor.

Maryland Demokratı Senatör Chris Van Hollen finansman yasağına karşı çıktığını söyledi.

Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Gazze'de iki milyondan fazla masum insanı ve bölge genelindeki UNRWA yararlanıcılarını bu eylemlerden dolayı cezalandırmak sadece yanlış yönlendirme değil aynı zamanda sorumsuzluktur” dedi.

Beyaz Saray, Orta Doğu'daki Filistinli mültecileri destekleyen UNRWA'ya sağlanan finansmanın, kurum araştırmalarını tamamlayıp reform adımları attığında eninde sonunda yeniden sağlanabileceği ihtimalini umuyor gibi görünüyor.

“UNRWA'nın Gazze'de sahip olduğu erişim, dokunaç ve dağıtım yeteneklerine sahip başka bir kuruluş yok. John F. Kirby, “Bu sadece bir gerçek” dedi. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü.

“Açıkçası UNRWA'nın reform yapması gerekiyor çünkü bu hiç kimse için kabul edilemez bir davranış değil” diye ekledi.

BM yetkilileri, 7 Ekim saldırısı veya sonrasında yer almakla suçlanan ilk 12 çalışandan en az dokuzunu işten çıkardıklarını, diğer ikisinin öldüğünü söyledi. Kendini “bu iddialar karşısında dehşete düşmüş” olarak tanımlayan BM genel sekreteri António Guterres, örgüt hakkında soruşturma başlatılması talimatını verdi ve yardımı askıya alan ülkeleri yeniden düşünmeye çağırdı.

İsrail'in iddialarının Ocak ayında kamuoyuna açıklanmasının ardından UNRWA'ya sağlanan fonu askıya alan Kanada, İsveç, Danimarka, İzlanda ve Avustralya, geçtiğimiz iki hafta içinde fonu uzatacaklarını açıklamıştı. Haber medyasına konuşma yetkileri olmadığı için isimlerini gizli tutmak kaydıyla konuşan beş Avrupalı diplomata göre, aralarında UNRWA'nın en büyük ikinci destekçisi olan Almanya'nın da bulunduğu bir dizi başka ülkenin de önümüzdeki aylarda benzer duyurular yapması bekleniyor.

Yapılan açıklamaya göre, Çarşamba günü Suudi destekli bir insani yardım kuruluşu, kuruluşa sağladığı fonu 40 milyon dolar artırma sözü verdi.

UNRWA iletişim direktörü Juliette Touma, “Bağışçı ülkelerin finansmanı yeniden sağlama kararını memnuniyetle karşılıyoruz, ancak henüz işin içinden çıkmış değiliz” dedi.

Ancak Amerika'nın müttefikleri, çalışanların tarafsızlığını korumasını gerektiren kuralların uygulanmasının güçlendirilmesi gibi, ajansı finanse etmenin ve muhtemelen reform yapmanın yollarını ararken – Washington başka alternatifler arıyor.

Ancak insani yardım yetkilileri, İsrail ile Hamas arasındaki savaş kızışırken diğer BM kuruluşlarının veya daha küçük yardım gruplarının büyük miktarlarda yardım dağıtabileceğinden şüphe ediyor.

İsrailli yetkililerin yakın zamanda Washington'da Kongre üyeleri ve Biden yönetimiyle bir araya gelerek UNRWA personelinin Gazze'deki militan gruplarla bağları olduğunu gösteren yeni kanıtları paylaştıklarını belirten İsrailli bir yetkili, isminin açıklanmaması kaydıyla devam eden bir müzakereyi görüşmek üzere konuştu. soruşturma. Haberler, İsrailli yetkililerin Kongre üyelerine sunduğu materyalleri görmedi.

Daha önce İsrailli yetkililerin, UNRWA çalışanlarının Hamas'la bağlantısı olup olmadığına ilişkin bir soruşturma yürüten BM İç Gözetim Bürosu'ndan müfettişlerle materyal paylaştığını söyledi. İsrail'in Gazze'ye yardım akışının devamını sağlamaya kararlı olduğunu ancak bunun UNRWA aracılığıyla olmadığını söyledi.

Savaşın başlangıcında gıda yardımı dağıtımı öncelikli olarak UNRWA tarafından denetleniyordu. Ancak son zamanlarda, acil ihtiyaç duyulan gıdanın ulaştırılmasında yardım kuruluşları, yerel işadamları tarafından yönetilen konvoylar ve yabancı hükümetlerin havadan yardımları yer alıyor.

Özellikle Gazze'nin kuzeyindeki dağıtım, kanunsuzluk, şiddet ve İsrail'in konvoylara girişine izin vermemesi nedeniyle yavaşladı.

Son haftalarda en az iki kez yiyecek dağıtma girişimleri kan dökülmesiyle sonuçlandı ve yardım arayan aç Filistinliler öldürüldü. Yerel sağlık otoritelerine göre, türünün en ölümcül olayı 29 Şubat'ta Gazze Şehri'nde 100'den fazla kişinin ölümüne yol açtı ve ölümleri İsrail birliklerinin kalabalığa ateş açmasına bağladı. İsrail ordusu ateş açtığını kabul etti ancak ölümlerin çoğunun fırtınaya maruz kalan veya kamyonların altında kalan insanlardan kaynaklandığını söyledi.

Pazartesi günü, Birleşmiş Milletler destekli gıda güvensizliği izleme örgütü Gazze'de “kıtlığın baş gösterdiği” konusunda uyardı.

Kongreye yakın zamanda katılan ve özel toplantıları hakkında isimlerini gizli tutmak kaydıyla konuşan UNRWA destekçilerine göre, hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar alternatif olarak Dünya Gıda Programını önerdiler.

Ancak Dünya Gıda Programı'nın (WFP) Gazze'de 100'den az personeli varken UNRWA'nın maaş bordrosundaki 13.000 kişiden 3.000'i savaş sırasında çalışmaya devam etti.

Ajans, yaptığı açıklamada, “Dünya Gıda Programının misyonu, aç ve savunmasız insanlara gıda yardımı sağlamaktır” dedi. Gerekli kaynaklarla Gazze'ye gıda yardımımızı daha da artırmaya hazırız. Acil durum barınakları ve sağlık kliniklerinin işletilmesi de dahil olmak üzere UNRWA'nın Gazze'deki kritik işlevlerinin yerini alamayız.”

Washington'daki son toplantıları tartışan ve görüşmelerin isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli yetkiliye göre İsrail, diğer kuruluşlarla birlikte WFP ile Gazze'de daha büyük bir rol oynamayı da tartıştı.

Ancak Kudüs'teki üst düzey BM yardım yetkilisi Jamie McGoldrick, personelin bir kuruluştan diğerine taşınmasının karmaşık olacağını söyledi. Örneğin, Gazze'deki WFP işçilerinin genellikle UNRWA'daki meslektaşlarından yaklaşık üç kat daha fazla maaş aldığını söyledi.

Washington, UNRWA'ya alternatifler ararken, diğer ülkeler de örgütün personel inceleme sürecini ve etik kuralların uygulanmasını iyileştirme vaadine dayanarak fonlarını yeniden sağlamaya karar verdi.

UNRWA yetkilileri ve Avrupalı diplomatlara göre bu bağışçı ülkeler, İsrail'in iddialarına ilişkin soruşturmayı denetleyen BM ofisinden ek bilgi ve eski Fransız dışişleri bakanı Catherine Colonna tarafından yürütülen bağımsız incelemenin sonuçlarını talep ediyor. Bayan Colonna'nın Çarşamba günü bir ön güncelleme ve 20 Nisan'da ise nihai raporunu yayınlaması bekleniyor.

Avrupalı diplomatlardan biri, birçok Avrupa ülkesinin UNRWA'dan soruşturmayı ciddiye almasını beklediğini belirterek, kanıtların “güvenilir reform çabaları” için önemli olduğunu ekledi. Diplomat, “Genel izlenim işlerin oldukça iyi gittiği yönünde” dedi.

Avrupa Dış İlişkiler Konseyi'nin kıdemli üyelerinden Hugh Lovatt, Avrupa başkentlerinin finansmanı yeniden sağlama yönündeki baskılarının, Avrupa'nın iddialar karşısında “aşırı tepki gösterdiğinin” kabulü olduğunu söyledi.

Bununla birlikte Avrupa Birliği, UNRWA'nın gelecekteki finansmanının, AB tarafından atanan uzmanların kuruluşu denetlemesine izin veren kuruma bağlı olduğunu söyledi. Dahili soruşturma ve etik departmanlarının personelinin artırılması; ve çalışanların çıkar çatışması beyanlarını imzalamasını sağlamak, diyor yazılı yazışma UNRWA Genel Komiseri Bay Lazzarini ve üst düzey bir AB yetkilisi Oliver Varhelyi arasında.

Bay Lazzarini ve Bay Varhelyi arasındaki yazışmalara göre UNRWA, Filistin kimlik numaraları da dahil olmak üzere çalışanlarının bir listesini her üç ayda bir İsrail yetkililerine teslim etmeyi kabul etti; finans kuruluşlarının çalışanlarını AB yaptırımlarına tabi kişiler listesine göre taradığını doğrulamak; ve üçüncü bir tarafın personelin insani ilkelere ve tarafsızlık eğitimine uyumunu izlemesine olanak sağlamak.

İsrailli yetkililer daha önce UNRWA'nın personel listelerini ulusal kimlik numaraları olmadan yalnızca yılda bir kez teslim ettiğinden şikayetçi olmuştu. Diplomatlar, kimlik numaralarına erişimin İsrail'in veritabanlarında suç geçmişi olan belirli UNRWA çalışanlarını aramasını kolaylaştıracağını söyledi.

Johnatan Reiss raporlamaya katkıda bulunmuştur.