Kongre İsrail’e yapılacak yardımı değerlendirirken bazı Demokratlar bu yardıma bazı koşullar eklemek istiyor

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Kongre’deki demokratlar kendi aralarında ve Biden yönetimiyle, Hamas ve Yahudi devletiyle savaşı sırasında İsrail’e acil güvenlik yardımı verilmesini şart koşacak soldan gelen bir hamle konusunda tartışıyorlar.

Tartışma, yasa koyucuların onlarca yıldır İsrail’e büyük miktarlarda askeri finansmanı koşulsuz olarak onayladığı Capitol Hill’de uzun süredir devam eden uygulamadan dikkate değer bir ayrılığa işaret ediyor. Şimdi İsrail, sivil sayısının hızla arttığı bir çatışmada Hamas’la savaşırken, daha fazla Demokrat Amerikan dolarının nasıl kullanıldığına ilişkin endişelerini dile getiriyor.

Çoğunluk lideri New York Senatörü Chuck Schumer, meclisin yardım tedbirini de içeren bir yasa paketi üzerinde çalışmaya başlayabileceğini söylediğinde, konu gelecek hafta Senato’da gündeme gelebilir.

Demokratlar arasındaki anlaşmazlıklar Salı günü Capitol Hill’de ve Beyaz Saray’da kapalı kapılar ardında kaynadı. Ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray’da, İsrail’in savaş alanında ABD yardımını nasıl kullanabileceği konusunda endişelerini dile getiren yaklaşık 20 Demokrat senatörle bir araya geldi. Daha sonra Kongre Binası’nda düzenlenen özel bir akşam yemeğinde Demokratların birçoğu meslektaşlarına, herhangi bir yardım paketinin Gazze’ye yapılan insani yardımı artırması ve İsrail’in sivil kayıplarını önlemek için daha fazlasını yapmasını sağlaması gerektiğini savundu.

“Başkanın Netanyahu hükümetinden, kabul edilemez sayıdaki sivil kayıplarını azaltmaya yönelik bir plan konusunda açık güvence almasını istiyoruz ve Netanyahu koalisyonunun, Gazze’deki sivillere insani yardım sağlama çabalarımızda tam işbirliğine bağlı kalmasını istiyoruz.” dedi, çabalara liderlik eden Maryland Demokratı Senatör Chris Van Hollen’a, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’ya atıfta bulunarak. “Sonuç olarak bu açık güvencelere ihtiyacımız var. Şu anda bunu nasıl başarabileceğimizi tartışıyoruz.”

Bay Van Hollen, bu ay Başkan Biden’a, Demokrat Parti grubunun yarısının imzaladığı ve ABD tarafından sağlanan silahların uluslararası hukuka uygun olarak kullanılıp kullanılmayacağı konusundaki endişeleri dile getiren bir mektup gönderdi.

Biden yönetimi, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli sivillere yönelik insani yardımı hızlandırmak için milyarlarca dolar daha içeren kapsamlı bir ulusal güvenlik paketinin parçası olarak İsrail’in Hamas’a karşı savaş çabaları için 14,3 milyar dolar talep etti.

Hiçbir Demokrat paketi desteklemeyeceğini söylemedi. Ancak bazıları, kontrol edilmediği takdirde, İsrail’in, yeni Amerikan parası akışıyla finanse edilen, ABD tarafından sağlanan daha ağır saldırı silahlarını kullanmasının, Filistinlilerin kayıplarını en aza indirme ve bombalanan sivillere yardım dağıtma çabalarını baltalayabileceğinden korkuyor.

Onların kaygıları, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında ne kadar itidal göstermesi gerektiği konusunda Demokrat Parti içindeki tartışmanın son parlama noktası haline geldi. Her iki partinin liderleri de şart çağrılarını gereksiz bularak büyük ölçüde reddetti ve bunların İsrail’in askeri stratejisine zarar vereceği konusunda uyardı.

Bay Schumer Salı günü öğle yemeğinden sonra gazetecilere verdiği demeçte, “Bu konuda farklı görüşler var” dedi. “Sonuç olarak bunu yönetim ve grubumla tartışacağım.”

Çarşamba günü Bay Schumer, Amerika Birleşik Devletleri’nde antisemitizmin yükselişiyle ilgili uzun bir konuşma yaptı. Konuşmasında, “İsrail’i masum Filistinlilerin hayatlarını koruma sorumluluğundan muaf tutma” niyetinde olmadığını, ancak liderlerini defalarca sivil kayıplarını en aza indirmeye çağırdığını ve “kritik olanları çözmek” için çalıştığını söyledi. Filistinlilere insani yardım sağlamak”. Yine de İsrail’e herhangi bir finansman sağlanması konusunda açık gereklilikler getirilmesi yönündeki baskıya katılmadı.

Cumhuriyetçiler Demokratların konuyla ilgili farklılıklarını vurgulamaya istekliydi.

Azınlık lideri Senatör Mitch McConnell bir konuşmasında, “Senato Demokratları, ülkelerini hain teröristlere karşı savunurken İsrail askerlerinin ellerini bağlamak için oy kullanmak isterlerse, böyle bir tartışmayı memnuniyetle karşılarım” dedi. “İsrail, güvenliğini yeniden sağlamak için zaman, alan ve kaynakları hak ediyor ve ben müttefikimizin yüzde 100 yanında olacağım.”

İsrail, Amerika Birleşik Devletleri’nin 1948’deki kuruluşundan bu yana kümülatif olarak dış yardım alan en büyük ülke oldu ve ülkenin yıllık askeri yardım olarak aldığı 3,8 milyar dolar, en son Ukrayna hariç diğer herhangi bir ülkenin aldığı miktarı aşıyor. Bu fonların bir kısmı barış anlaşmalarının ardından onaylanmış olsa da Kongre, İsrail’in ABD’den temin ettiği silahların kullanılabileceği koşulları sınırlayan ayrıntılı koşulları henüz belirlemedi.

Ancak bazı Demokratlar yardım paketinde İsrail’in Hamas’a yönelik operasyonlarının uluslararası hukuku ihlal etmediğine dair açık güvenceler verilmesi için baskı yaptığında bu durum değişebilir.

Bay Biden’a mektubu imzalayan Virginia Demokrat Senatörü Tim Kaine, “Bunların herkesin paylaştığı hedefler olduğunu düşünüyorum ve biz sadece bunlara en iyi şekilde nasıl ulaşabileceğimizi bulmaya çalışıyoruz” dedi.

Biden yönetimi başlangıçta İsrail’in Hamas’ı Gazze’den çıkarma çabalarını açıkça desteklese de, son dönemde zaten vahim olan insani krizin daha da kötüleşmesini önlemek için İsrail’e saldırılarında daha tutarlı olması çağrısında bulundu. Geçtiğimiz hafta Sayın Biden gazetecilere, İsrail’e yardımın koşullu hale getirilmesi fikrinin “değerli bir düşünce” olduğunu söylemişti.

Kongre’deki bazı önde gelen Demokratlar, Biden yönetiminin İsrail’in operasyonlarını sivillerin acılarını önleyecek şekilde yürütmesini sağlamak için zaten yeterince şey yaptığını savunuyor.

“Biden yönetimi İsraillilerle güzel görüşmeler yaptı; Maryland Demokratı ve Dış İlişkiler Komitesi başkanı Senatör Benjamin L. Cardin, onun hem askeri strateji hem de insani yardım üzerinde etkisi olduğunu düşünüyorum” dedi. Bay Cardin, İsrail’e ilave silah getirilmesine getirilen kısıtlamalara karşı olduğunu açıkça dile getiriyor.

Cardin, “Yardımları bir müttefike bağımlı hale getirmeyeceğiz ve savunmasını mikro düzeyde yönetmeye çalışmayacağız” dedi.

Yine de İsrail’in güç kullanımına ilişkin tartışmalar, yasa koyucuların Gazze Şeridi’ndeki düşmanlıkların yeniden başlaması beklentisine hazırlanmasıyla birlikte son günlerde yoğunlaştı. İki taraf, Hamas’ın elindeki bazı rehinelerin ve İsrail’in elinde tuttuğu bazı Filistinli tutukluların serbest bırakılmasına izin vermek için yaklaşık bir haftadır geçici ateşkes içinde bulunuyor.

Şartlar için baskı yapan Demokratlar, endişelerinin İsrail’e verdikleri destekte geri adım olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor. Bölgede daha büyük bir insani felaketin ve güvenlik krizinin yaşanmasını engellemeye çalıştıklarını öne sürüyorlar.

“İsrail yardımını destekliyorum; Vermont Demokratı Senatör Peter Welch, “Her zaman öyle yaptım” dedi. “Benim en büyük sorunum İsrail’in yardımlarıyla değil, sivil halk üzerinde bu kadar yıkıcı bir etkiye sahip olan İsrail bombalamalarıyla ilgili.”

Yönetimin, büyük saldırı silahlarına neden ihtiyaç duyulduğu da dahil olmak üzere, yardım paketinin ne için kullanılacağı konusunda Kongre’ye daha fazla “şeffaflık” borçlu olduğunu söyledi.

“Demir Kubbe için çok şey var; bu harika. İnsani yardım – bu harika” dedi Bay Welch. “İki bin poundluk bomba mı? Pek emin değilim.”

Demir Kubbe, Hamas’ın roketlerini engellemek için kullanılan İsrail’in füze savunma altyapısının önemli bir unsurudur. İsrail, Gazze Şeridi’ndeki hedefleri vurmak için ağır bombalar kullandığı için eleştirildi çünkü bu tür silahlar yoğun nüfuslu bir bölgede sivillere zarar verebilir.

Sesin yapımcısı Adrienne Hurst.