Kraliçe için hürmet duruşunda çanların çalmaması kriz çıkardı

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Kraliçe için hürmet duruşunda çanların çalmaması kriz çıkardı
İngiltere, bugün Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenecek ve dünyadan fazlaca sayıda başkanın katılacağı cenaze merasimine hazırlanırken, Londra’daki tarihi saat kulesi Big Ben’in çanlarının dünkü hürmet duruşu sırasında çalmaması krize yol açtı.

Geçen hafta hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in onuruna İngiltere genelinde 1 dakikalık hürmet duruşu yapıldığı sırada Londra’daki dünyaca ünlü tarihi saat kulesi Big Ben’in çanlarının çalmaması niçiniyle soruşturma başlatıldı.

İngiltere’de Kraliçe 2. Elizabeth anısına ülke çapında dün akşam 1 dakikalık ulusal hürmet duruşunda bulunuldu. Hürmet duruşunun başlangıcında ve bitişinde Big Ben’in çanlarının çalması planlandı. Saat kulesinin etrafında toplanan binlerce kişi çan sesi bekledi lakin ses gelmedi.

ACİL SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Kraliyet uzmanları, Kraliçe için bugün düzenlenecek ve epey sayıda dünya başkanının katılacağı cenaze merasiminde de Big Ben’in çanlarının çalmama ihtimaliyle ilgili kaygılarını lisana getirdi. Bunun üzerine yetkililer olayla ilgili acil soruşturma başlattı.

Yapılan açıklamada saat kulesinde ufak bir teknik sorun görüldüğü ve bunun çözüldüğü açıklandı. Bir yetkili, “Çanları bugün bir daha test edeceğiz ve cenaze merasimi sırasında çalacaklarına eminiz” dedi.

Bugün Westminster Abbey Kilisesi’nde düzenlenecek cenaze merasimi daha sonrasında Kraliçe’nin naaşı St. George Şapeli’ne nakledilirken Big Ben’in çanlarının çalması planlanıyor.

Alıntıdır