Kraliçe’nin cenazesine katılmayan Londralılar: Ülke krizde, öteki sıkıntılarımız var

ManaTerapy

Global Mod
Global Mod
16 Haz 2021
4,355
0
0
Dünyanın gözü bugün Kraliçe 2. Elizabeth için düzenlenecek cenaze merasiminde lakin kimi Londralılar meskende oturmayı tercih ediyor.

İngiltere’nin başşehri Londra, bugün geçen hafta 96 yaşında hayatını kaybeden Kraliçe 2. Elizabeth’in cenaze merasimi niçiniyle tarihi bir gün yaşıyor. Çok sayıda dünya önderi merasim için Londra’ya akın ederken on binlerce İngiliz’in katılacağı merasimi milyonlarca kişi de televizyondan izleyecek.

ABD merkezli yayın kuruluşu NPR, İngiltere’de son yılların en değeri olayı olan Kraliçe’nin cenaze merasimine katılmayı düşünmediğini söyleyen Londralılarla görüştü. Kraliçe’nin vefatı niçiniyle ülkede birfazlaca aktiflik iptal edilirken, göçmenlerin ağır olduğu Londra’nın güneyindeki Peckham semtinde epeyce sayıda kişi hafta sonu düzenlenen lokal şenlikte buluştu.

Kraliçe için düzenlenecek cenaze merasiminde Londra’da kalabalık, her geçen dakika büyüyor.

‘MONARŞİ’NİN GELECEĞİ SORGULANMALI’

Festivale katılan biroldukça kişi, monarşinin kendileri için bir şey söz etmediğini, 2. Elizabeth’i ise yalnızca bir insan olarak andıklarını söylemiş oldu. Hortence Mbyi isimli bir semt sakini, cenazeye gitmeme niçiniyle ilgili olarak “Yapacak işlerim var” dedi. İngiliz Kraliyet ailesinin yalnızca turistik olarak bir manası olduğunu söyleyen Mbyi, “Bir ailesi vardı, birinin annesi ya da büyükannesiydi, bu biçimde düşününce üzülüyorum lakin İngiltere Kraliçesi olması benim için bir şey söz etmiyor” sözlerini kullandı.

Kesta isimli bir Londralı da, Kraliçe’nin simgelediği monarşinin biroldukca kişi için hâlâ sömürgeciliği anımsattığını ve olumsuz bir tesir yarattığını belirtti. Genç bayan, “Sonuçta ülke krizdeyken onun vefatıyla ilgili üzgün hissetmiyorum. İnsanların kederi konutlarını ısıtmak ve çocuklarının karnını doyurmak. Şu anda epeyce üzücü öbür şeyler de oluyor” diye konuştu.

Afrika kökenli müzisyen Anjelo Disons, İngiltere krizdeyken cenaze merasimine bu kadar fazlaca para harcamasına reaksiyon göstererek, Kraliçe’nin vefatıyla İngiltere’de monarşinin geleceğinin sorgulanması gerektiğini kaydetti.