Lübnan’a kaçan Nissan’ın eski liderinden fazlaca sert tabirler

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Lübnan’a kaçan Nissan’ın eski liderinden fazlaca sert tabirler
Finansal usulsüzlük savları kapsamında konut mahpusunda tutulduğu Japonya’dan kaçarak Lübnan’a giden Nissan Motor eski Lideri Carlos Ghosn, Japonya’da yargılanan eski yardımcısı Greg Kelly’nin hatasız olduğunu söylemiş oldu.

Finansal usulsüzlük savları kapsamında konut mahpusunda tutulduğu Japonya’dan kaçarak Lübnan’a giden Nissan Motor eski Lideri Carlos Ghosn, eski yardımcısı Greg Kelly’nin kendisine yardım ettiği nedeni öne sürülerek yargılandığı dava hakkında açıklamalarda bulundu.

Japon basınında yer alan haberlere bakılırsa, Yabancı Muhabirler Kulübü’nün (FCCJ) düzenlediği çevrimiçi basın toplantısında konuşan Ghosn, Kelly’nin temiz olduğunu düşündüğünü söylemiş oldu. Kelly için, “Ömrünün yaklaşık 3 yılını Japonya’da esir olarak yargılanmayı bekleyerek geçiriyor” diyen Ghosn, Kelly’nin temelsiz bir suçlamayla tutuklandığını da kelamlarına ekledi.

Daha evvel de Japon adaletine yönelik lisana getirdiği tenkitlerini bir dahaleyen Ghosn, Kelly’ye atıfta bulunarak “Eğer o hatalıysa, Nissan’da yöneticilik yapan biroldukca Japon’un da mahpusta olması gerekir” tabirlerini kullandı.

ÇIKARINI EKSİK GÖSTERDİĞİ TEZ EDİLMİŞTİ

Ghosn’un odağında bulunduğu yolsuzluk argümanları kapsamında Kasım 2018’de bir toplantıya katılmak üzere geldiği Japonya’da tutuklanan Kelly, ondan sonrasında kefaletle hür bırakılmış ve konut hapsine alınmıştı.

Son olarak Tokyo Bölge Mahkemesi’nde 1 yılı aşkın müddettir devam eden davada kapanış argümanlarını lisana getiren savcılar Kelly’yi, Ghosn’un odağında bulunduğu yolsuzluklara karıştığı teziyle suçlamıştı.

Kelly’nin, Ghosn’un hasılatını eksik göstermesine yardım ettiği sebebi öne sürülerek 2 yıl mahpusu talep edilmişti. Hakkındaki suçlamaları reddeden Kelly’nin, Mali Araçlar ve Borsa Yasası’nı ihlal etmekten hatalı bulunması halinde 15 yıla kadar mahpus cezasına çarptırılabileceği kamuoyuna yansımıştı. Mahkeme heyetinin, son sonucu önümüzdeki yıl vereceği belirtilmişti.

KOMPLO ARGÜMANLARI GÜNDEMDE

Japonya’da hakkında yürütülen maddi usulsüzlük soruşturması kapsamında 108 gün tutuklu kaldıktan daha sonra kefaletle hür bırakılan Ghosn çabucak sonrasında, “ağırlaştırılmış inanç ihlali” ve “gelirini eksik bildirme” suçlamaları kapsamında mesken hapsine alınmıştı.

Japonya’dan firar eden Ghosn, Türkiye üzerinden Lübnan’a kaçarak dünya kamuoyunun gündemine oturmuştu. Hakkındaki tezleri reddederek tutukluluğunu politik bir atılım olarak niteleyen Ghosn, asıl emelin onu inşa ettiği global ittifakın haricinde bırakmak olduğunu savunmuştu.

“ADALETSİZLİKTE KAÇTIM”

Lübnan’a kaçışının akabinde yaptığı açıklamada, “Adaletten kaçmadım, adaletsizlikten ve siyasi zulümden kaçtım” diyen Ghosn, Japon adalet sistemini eleştirerek “Suçluluk var iseyımının yapıldığı, ayrımcılığın yaygın olduğu ve temel insan haklarının reddedildiği, memleketler arası hukuk ve kontratlardaki yasal yükümlülüklerin göz gerisi edildiği Japon adalet sistemi tarafınca daha fazla rehin tutulmayacağım” tabirlerini kullanmıştı.

Alıntıdır