Multipl skleroz hastasıysam Kovid ve gribe karşı aşı yaptırabilir miyim?

Leyla

Global Mod
Global Mod
25 Mar 2021
2,799
0
1
Günaydın, ben multipl skleroz hastası 48 yaşında bir kadınım (immünomodülatör bir ilaçla tedavi altında) ve fibromiyalji. Hiç Kovid’e yakalanmadım ve dört doz aşı oldum. Bu yıl pratisyen hekim ve nörolog, nedenlerini iyi açıklamaksızın bana anti-Covid ve grip aşısı olmamamı tavsiye etti. Fikir istedim, bunları yaparken de kendimi daha güvende hissederim çünkü halkla yakın temas halinde çalışıyorum.

Sorularınızı [email protected] adresine gönderin

Bir kan testi, multipl sklerozun iki yıl önceden kötüleşeceğini tahmin ediyor

kaydeden Sandro Iannaccone

09 Kasım 2023

Her bir vakanın derinlemesine değerlendirilmesi gerektiği göz önüne alındığında, genel olarak bu nörolojik patolojinin sizi “kırılgan” bir denek haline getirdiği ve bu nedenle hem anti-COVID hem de anti-grip aşılarının şiddetle tavsiye edildiği yanıtı verilebilir. Bahsettiğiniz terapide herhangi bir değişiklik yapılması gerekmediğini lütfen unutmayın.

Ancak meslektaşların aşıyı tavsiye etmeyerek maksimum önlem ilkesini benimsemiş olmalarının nedeninin, İtalyan Nöroloji Derneği (SIN) Multipl Skleroz Çalışma Grubu üyelerinin hazırladığı belgede bildirildiği gibi bunu yaptıkları varsayılabilir. İtalyan Multipl Skleroz Vakfı (AISM) Derneği ve Vakfı (FISM) ile birlikte: “Anti-COVID-19 aşısı, hastalık aktivitesinin yakınında veya hastalık aktivitesi sırasında (yani klinik bir nüksetme veya vücutta yeni aktif lezyonların varlığında) önerilmez. MR)”.

Bu gibi durumlarda aile içi bulaşma riskini sınırlamak için aile üyelerinin aşı yaptırmasının önemli olduğunu eklemek isterim; Halkla yakın temas halinde yürütülen çalışmalarla ilgili olarak, hava yoluyla bulaşan mikroorganizmaların bulaşma riskini azaltmak için maske kullanımı, doğru el hijyeni vb. gibi tüm yararlı önlemlerin alınması tavsiye edilmektedir.

Multipl skleroz, bu ilerlemeyi yavaşlatır ve bilişsel işlevi iyileştirir

kaydeden Dario Rubino

19 Ekim 2023

*Giancarlo Icardi, İtalyan Hijyen Derneği (SItI) Bilimsel Komitesi Koordinatörüdür.

Not

Sağlanan bilgiler yalnızca bilgilendirme amaçlıdır: hiçbir şekilde tıbbi tavsiye niteliğinde değildir ve doktorunuz veya bir uzman tarafından önerilen teşhis veya tedavi endikasyonlarının yerini alamaz.

Konular