Netanyahu, Biden'ın azarlamasını reddederek Refah operasyonunu sürdüreceğine söz verdi

Elif

New member
16 Haz 2021
845
0
0
Başkan Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun “İsrail'e yardım etmekten çok zarar verdiğini” iddia etmesinden bir gün sonra, Bay Netanyahu bu iddiayı “yanlış” olarak nitelendirerek liderler arasındaki kamuoyunda giderek artan bir anlaşmazlığı yoğunlaştırdı.

Bay Netanyahu, Politico'ya verdiği bir röportajda, Bay Biden'ın İsrail'in Gazze'deki askeri stratejisine ilişkin değerlendirmesini sorguladı ve politikalarının İsraillilerin “ezici çoğunluğunun” istediklerini yansıttığını söyledi.

“Başkanın ne demek istediğini tam olarak bilmiyorum ama eğer benim İsraillilerin çoğunluğuna, çoğunluğunun iradesine karşı özel bir politika izlediğimi ve bunun İsrail'in çıkarlarına zarar verdiğini kastetmişse, o zaman her iki konuda da yanılıyordu. Sayımlar dedi Sayın Netanyahu.

Şöyle ekledi: “Bu, İsraillilerin ezici çoğunluğu tarafından desteklenen bir politika. Hamas'ın geri kalan terörist taburlarını yok etmek için aldığımız önlemleri destekliyorlar.”

Sayın Netanyahu, Sayın Biden'ın Cumartesi günü MSNBC'ye verdiği röportajda yaptığı yorumlara yanıt verdi. Bay Biden, Amerika'nın İsrail'e desteğini yinelemesine rağmen, Gazze'de artan sivil ölümleri nedeniyle Bay Netanyahu'yu azarladı.

Biden, “İsrail'i savunma hakkı var, Hamas'a zulmetmeye devam etme hakkı var ama gerçekleştirilen eylemler sonucunda kaybedilen masum hayatlara daha fazla dikkat etmeli, etmeli, etmeli” dedi. .

Sayın Biden, Sayın Netanyahu'nun askeri stratejisine atıfta bulunur gibi görünerek, “Bana göre İsrail'e yardım etmekten çok İsrail'e zarar veriyor” dedi. “Bu, İsrail'in savunduğu görüşe aykırı ve bunun büyük bir hata olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden ateşkes görmek istiyorum.”

Röportajcı Jonathan Capehart'ın, Bay Netanyahu'nun geçmemesi gereken, Refah'ın güney Gazze Şeridi'ndeki kara saldırısı gibi bir “kırmızı çizgisi” olup olmadığı sorusuna Bay Biden, kafası karışık bir yanıt verdi ancak şunu söyledi: “İsrail'i savunmak… “Hala eleştirel ol.”

Başkan, Bay Netanyahu'ya atıfta bulunarak, “Hamas'a yönelik zulmü sonucunda 30.000 Filistinlinin daha ölmesine izin veremez” dedi.

Hamas'ın neden olduğu travmayla başa çıkmanın başka yolları da var” diye ekledi.

Sayın Biden herhangi bir ayrıntı vermedi. Gazze Şeridi Sağlık Bakanlığı, İsrail'in 7 Ekim'de Hamas'ın saldırılarına yanıt olarak savaşa başlamasından bu yana bölgede 31.000'den fazla kişinin öldürüldüğünü söyledi.

Ancak başkanın yorumları, ABD'nin içinde bulunduğu hassas durumu bir kez daha vurguladı: Gazze'ye insani yardım sağlarken İsrail'i silahlandırmak.

Bay Biden son günlerde Gazze'deki sivillerin içinde bulunduğu kötü durum hakkında daha güçlü bir şekilde konuştu ve Bay Netanyahu'yu Refah'a sığınmak isteyen insanları korumaya yönelik bir plan olmadan, Refah'ta büyük bir kara saldırısı başlatma yönündeki beyan ettiği planlarını sürdürmemeye çağırdı. Bir milyondan fazla Gazzeli şehre sığındı ve bunların çoğu İsrail askeri emriyle sözde güvenli bölgelere taşınmak üzere yerlerinden edildi.

Sayın Netanyahu, Politico'ya verdiği röportajda İsrail'in hâlâ Refah'ı işgal etme niyetinde olduğunu yineledi: “Oraya gideceğiz. Gitmeyeceğiz. Biliyor musun, benim kırmızı çizgim var. 7 Ekim'in bir daha olmayacağına dair kırmızı çizginin ne olduğunu biliyorsunuz. Bu bir daha asla olmayacak.”

Sayın Biden'ın yorumları sorulduğunda İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, ABD-İsrail ilişkileri hakkında ne önerdiklerini söylemeyi reddetti.

Bay Katz, Pazar günü İsrail'in kamu radyo istasyonu Kan'a şunları söyledi: “Retorik ile özü birbirinden ayırmaya çalışıyorum: Savaşın ve İsrail devletinin hedefleri basit; tüm rehineleri serbest bırakmak ve Hamas'ın askeri ve liderlik gücünü yok etmek.” . “Dün Biden'ın vurguladığı gibi ABD bu hedefleri destekliyor.”

Yetkili, İsrail'in bir yer istilası öncesinde Rafah'tan sivilleri tahliye etmek için bir plan olacağını ve ülkesinin ordusunun “kasıtlı olarak sivillere zarar vermediğini” yinelediğini söyledi.

Refah'a doğru ilerleme, ABD ve diğer müttefiklerin potansiyel insani maliyetler konusunda uyarılarına yol açtı. Birleşmiş Milletler, Refah'a yapılacak bir kara saldırısının “kuzeyde ciddi açlık ve açlık riskiyle karşı karşıya olan yüz binlerce kişi de dahil olmak üzere Gazze Şeridi'nin tamamı üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini” söyledi.

Sayın Biden'ın talimatıyla ABD askeri kargo uçakları son günlerde birkaç kez Gazze Şeridi'ne gıda, su ve diğer yardım malzemelerini düşürdü. Son airdrop pazartesi günü gerçekleşti. ABD ordusu dedi Gazze Şeridi'nin kuzeyine 27.000'den fazla “yemek eşdeğeri” ve yaklaşık 26.000 şişe su atıldı.

Ayrıca Biden yönetimi, bölgeye daha fazla malzeme ulaştırmak için Gazze kıyısı açıklarında yüzen bir iskele inşa etme planlarını duyurdu.

Ancak Amerikalı yetkililer, yardımların hava yoluyla bırakılmasının ve iskele inşa edilmesinin, yardımların kara yoluyla ulaştırılması kadar etkili olmayacağını kabul etti; bu ise İsrail'in büyük ölçüde engellediği bir seçenek.

Gabby Sobelman raporlamaya katkıda bulunmuştur.