Netanyahu, Schumer'in İsrail'de seçim çağrısını reddetti

Elif

New member
16 Haz 2021
845
0
0
İsrail ile en yakın müttefiki ABD arasında Gazze'deki savaşla ilgili anlaşmazlık, Pazar günü İsrail başbakanının üst düzey bir Amerikalı milletvekilini ülkesine “muz cumhuriyeti” gibi davranmakla suçlamasıyla derinleşti.

Ateşkesi müzakere etmesi yönünde giderek artan baskı altında kalan Başbakan Binyamin Netanyahu, Senatör Chuck Schumer'in savaşın bitiminden sonra İsrail'de seçim yapılması çağrısında bulunmasını eleştirdi. CNN'in “Birliğin Durumu” programına verdiği röportajda Bay Netanyahu, Senato çoğunluk lideri Bay Schumer'in hükümetini devirmeye çalıştığını öne sürdü ve yeni seçim çağrısının “tamamen uygunsuz” olduğunu söyledi.

“Bu, İsrail'in, İsrail halkının tek başına yaptığı bir şeydir” dedi. “Biz muz cumhuriyeti değiliz”

Perşembe günü, New York'tan bir Demokrat ve Amerika Birleşik Devletleri'nin seçilmiş en üst düzey Yahudi yetkilisi olan Bay Schumer, Senato'da sert bir konuşma yaptı ve Bay Netanyahu'yu siyasi hayatta kalmayı “en iyi çıkarların” üstünde tutmakla suçladı. İsrail'in.” ve “Gazze'deki sivil kayıplarını tolere etmeye fazlasıyla istekli olduğunu” söyledi.

Konuşma, İsrail ile ABD arasında savaş nedeniyle büyüyen anlaşmazlığın ve Washington'da Bay Netanyahu'nun politikalarına ilişkin artan hayal kırıklığının bir göstergesiydi. Başkan Biden, Sayın Schumer'in konuşmasını övdü ancak yeni seçim çağrılarını desteklemedi.

En tartışmalı sorulardan biri şu: Gazze Şeridi'ne gıda ve yardım nasıl giriyor?

İnsani kriz kötüleşirken, ABD bu ay bölgeye havadan yiyecek ve su göndermeye başladı. Cuma gününde, Yaklaşık yirmi yıldır ilk kez, deniz yoluyla kuzey Gazze kıyılarına bir yardım sevkiyatı ulaştı. Bir başka temel malzeme sevkiyatının da yakın zamanda Kıbrıs'tan Gazze'ye doğru yola çıkması bekleniyor.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde ABD, Gazze kıyısı açıklarında, Beyaz Saray'ın Gazze'ye günde iki milyona kadar yemek dağıtımına yardımcı olabileceğini söylediği bir yüzer havuz inşa etmeyi planlıyor.

Birleşmiş Milletler'e göre tüm bu çabalar, şiddetli açlığın ve yetersiz beslenmenin endişe verici derecede yaygın olduğu Gazze'ye daha fazla yardım götürmeyi amaçlıyor. Ancak girişimler ne kadar memnuniyet verici olsa da uzmanlar ve insani yardım grupları, kıtlığı önlemenin en iyi yolunun İsrailliler ile 7 Ekim'de İsrail'e saldıran ve savaşı tetikleyen Hamas arasında ateşkes sağlanması olduğunu söylüyor.

İnsani yardım lojistiği uzmanı Sarah Schiffling, “Yardımları ihtiyaç duyulan seviyelere çıkaramayız ve hâlâ aktif bir savaş devam ederken hem dağıtan hem de alan insanlar için güvenli tutamayız” dedi. ve Finlandiya'daki Hanken Ekonomi Okulu'ndaki tedarik zincirleri.

Ateşkes görüşmelerinin önümüzdeki günlerde ivme kazanması bekleniyor.

Pazar günü, arkasındaki gıda yardımı örgütünün kurucusu José Andrés olarak Gazze'ye doğru yola çıkmaya hazırlanan ikinci bir yardım gemisi, ateşkes çağrısında bulundu ve İsrail'in, savaş halindeki bölgedeki açlığı önlemek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

NBC'nin “Meet the Press” programına katıldığı sırada “En azından kimsenin aç olmadığından, kimsenin yiyecek ve susuz kalmadığından emin olmak için askeri ilerleyişi durdurmazlarsa” dedi.

“Bunun bir gecede gerçekleşmesi gereken bir şey olduğunu düşünüyorum ancak siyasi nedenlerden dolayı bunun orada gerçekleşmediğini düşünüyorum” diye ekledi.

Bay Andrés, grubunun operasyonlarını “Gazze kıyılarına her gün büyük miktarlarda yiyecek getirecek” şekilde genişletmeyi umduğunu söyledi.

Her ne kadar Bay Andrés'in hayır kurumu World Central Kitchen tarafından gönderilen gemiler son günlerde dünyanın dikkatini çekse de, deniz sevkiyatları şu ana kadar Birleşmiş Milletler'in kıtlığı önlemek için gerekli olduğunu söylediği yardımın yalnızca küçük bir kısmını sağladı. Kara teslimatlarının şüphesiz gerekli olduğunu ancak grubunun elinden geleni yaptığını söyledi.

“Daha fazlası daha fazlasıdır” dedi.

Cuma günü Gazze açıklarındaki derme çatma bir rıhtıma mavna çeken ilk gemi Open Arms, bölgeye yaklaşık 10 kamyon dolusu yiyecek getirdi; bu, yardım gruplarının ihtiyaç duyduğunu söylediği günde 500 kamyondan çok daha az.

Yardım grupları, İsrail'den daha fazla kara yoluyla daha fazla kamyonun Gazze'ye girmesine izin vermesini istedi ve havadan yardım veya gemi gibi daha dikkat çekici yöntemlerin değil, yalnızca kamyon akışının Gazze nüfusunu besleyebileceğini söyledi. World Central Kitchen'ın karadan Gazze'ye 1.400'den fazla yardım kamyonu gönderdiği ve sıcak yemek servisi için Gazze'de 60'tan fazla ortak mutfak açtığı belirtildi.

Ancak BM rakamlarına göre, İsrail'in Gazze'ye girişte katı kısıtlamalar uygulamak için uzun süren denetimleri de dahil olmak üzere bir dizi faktör nedeniyle, iki açık kara geçişinden günde yalnızca 150 kamyon Gazze'ye giriyor.

Bu giriş noktalarındaki kısıtlamalar, Kıbrıs'tan Gazze'ye deniz yolunun kurulmasına yardımcı olan Avrupa Birliği ve Gazze'de geçici bir yüzer gemi iskelesi inşa etme çabalarına öncülük eden ABD gibi bağışçılar arasında yaratıcı çözümler için bir mücadeleye yol açtı. Gazze kıyılarına gemiyle daha fazla teslimat yapılmasına olanak sağlanması.

ABD ayrıca havadan yardım malzemelerini düşürdü. Pazar günü ABD ordusu kuzey Gazze Şeridi'ne yaklaşık 29.000 yemek ve 34.500 şişe su attı. sosyal medyada söyledi. Savaşın başında bölgeye yapılan saldırı nedeniyle İsrail'in güneyle bağlantısı kesildiği için kuzeyden çok az yardım geldi.

Pazar günü hükümetine yaptığı açıklamada Netanyahu, İsrail'in Gazze'de “tam zafere” ulaşana kadar savaşmaya devam edeceğini vurguladı ve ordunun, bir milyondan fazla Filistinlinin kalabalık barınaklarda, çadır kamplarında vb. barındığı Refah'a gireceğine söz verdi. Dost ve akrabaların evleri tıka basa doluydu.

Refah'ta faaliyet göstereceğiz” dedi. Geriye kalan Hamas suikastçı tugaylarını ortadan kaldırmanın tek yolu bu ve tüm rehinelerimizi serbest bırakmak için gerekli askeri baskıyı uygulayabilmemizin tek yolu bu.”

İsrail'in, sivillerin savaş bölgelerinden uzaklaştırılması da dahil olmak üzere, ordunun Refah'a yönelik operasyon planlarını kabul ettiğini söyledi.

Bay Biden, Beyaz Saray'a göre İsrail'in “oraya sığınan bir milyondan fazla insanın güvenliğini ve desteğini sağlamaya yönelik inandırıcı ve uygulanabilir bir plan” olmadan Refah'ta bir operasyon yürütmemesi gerektiğini söyledi.

Yaklaşık altı ay süren savaştan bitkin düşmüş Refah'taki yerinden edilmiş Filistinliler, şehre yapılacak bir kara saldırısının çok sayıda sivil kaybına yol açabileceğinden korktuklarını söylediler.

Adam Rasgon Kudüs'ten bildirildi, Vivian Yee Kahire'den ve Gaya GuptaVe David Segal New York dan. Vivek Shankar Ve Min Ho Kim raporlamaya katkıda bulunmuştur.