Okullar harabeye dönen Gazze'de eğitim yıllarca aksayacak

Elif

New member
16 Haz 2021
881
0
0
Amjad Abu Daqqa, Khan Younis'teki okulunun en iyi öğrencilerinden biriydi ve matematik ve İngilizce derslerinde başarılıydı. Geçtiğimiz Ekim ayında Gazze Şeridi'nde savaş patlak verdiğinde Amerika Birleşik Devletleri'nde okumak için burs başvurusunda bulunuyordu.

Öğretmenler onun iyi notlarını yerel tarihi mekanlara veya iskeleye geziler düzenleyerek, tekneleri izleyip gün batımını fotoğraflayarak ödüllendirdiler. Gazze'de diş hekimliği okuyan ablası Nagham gibi tıp okumayı hayal ediyordu.

Ancak eski hayatı ve eski hayalleri artık çok uzakta görünüyor. Okulu bombalandı, birçok arkadaşı ve öğretmeni öldü ve ailesi, bir milyondan fazla kişiyle birlikte Refah'ta güvenlik aramak için memleketlerinden kaçtı.

16 yaşındaki Amjad, “Şehrimdeki her şey sonsuza dek yok oldu” dedi. “Ruhu olmayan bir beden gibi hissediyorum ve yeniden umutlu olmak istiyorum.”

Görünürde Gazze'deki savaşın sonu yok. Öyle olsa bile, Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre bölgede bulunan 625.000'den fazla öğrencinin kasvetli eğitim beklentilerini pek değiştiremezdi.

Yedi ay süren savaş orada eğitimin her düzeyini yok etti. Birleşmiş Milletler'e göre Gazze'deki okulların yüzde 80'inden fazlası, 12 üniversitenin her biri de dahil olmak üzere, çatışmalar nedeniyle ciddi şekilde hasar gördü veya yıkıldı.

Bu durum, aralarında Filistin Eğitim Bakanlığı ve iki düzineden fazla BM yetkilisinin de bulunduğu eleştirmenlerin, İsrail'i tıpkı hastanelere saldırmakla suçlandığı gibi eğitim kurumlarını da hedef almakla suçlamasına yol açtı.

25 BM uzmanından oluşan bir grup geçen ay yaptıkları açıklamada, “Bunun 'okul cinayeti' olarak bilinen bir eylem olan, Filistin eğitim sistemini kapsamlı bir şekilde yok etmeye yönelik kasıtlı bir girişim olup olmadığını sormak makul olabilir.” dedi.

“Bu saldırılar münferit vakalar değil” dedi. “Filistin toplumunun temellerini yok etmeyi amaçlayan sistematik bir şiddet modelini temsil ediyorlar.”

Buna yanıt olarak İsrail ordusu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, “sivil altyapıya maksimum zarar vermeyi amaçlayan bir doktrininin” bulunmadığını söyledi. Gazze'deki okul ve hastanelerin yıkılmasını, Hamas'ın “sivil yapıların terörist amaçlarla sömürülmesine” bağladı ve Hamas'ın bunların altına tüneller inşa ettiğini ve bunları saldırı ve silah depolamak için kullandığını söyledi.

Ordu, “Belirli koşullar altında bu yasa dışı askeri operasyon, saldırılara karşı koruma okullarının geçersiz kılınmasına neden olabilir” dedi.

Hamas, İsrail'in Gazze'deki okulları ve diğer sivil mekanları askeri amaçlarla kullandığı iddialarına ilişkin yorum talebine yanıt vermedi. Hamas bu tür suçlamaları uzun süredir reddediyordu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller geçen sonbaharda grubu okullarda faaliyet göstermekle suçladığında grup şu açıklamayla yanıt verdi: “Hamas'ın hastaneleri ve okulları askeri alanlar olarak kullandığı iddiası açıkça yanlış bir anlatının tekrarıdır.”

Birleşmiş Milletler geçen ay, Ekim ayından bu yana Gazze'de en az 5.479 öğrenci, 261 öğretmen ve 95 üniversite profesörünün öldürüldüğünü, en az 7.819 öğrenci ve 756 öğretmenin yaralandığını açıklamıştı.

Gazze'nin geleceği üzerindeki etkisi yıkım kadar derin. Öğrenciler zaten eğitimlerinde uzun bir boşluk yaşadılar ve şimdi savaş bittikten sonra geri dönebilecekleri birkaç sağlam okulun olduğu bir gelecekle karşı karşıyalar.

Gazze'nin güneyindeki bir kasaba olan Han Yunus'tan yerinden edilen fen bilgisi öğretmeni Hamdan el-Ağa (40), savaşın “eğitim sistemi üzerinde gerçekten büyük bir etkisi” olduğunu söyledi. “Ve nesiller boyu bu böyle kalacak.”

Birleşmiş Milletler ile birlikte çalışan bir araştırma grubu olan Küresel Eğitim Grubu'na göre, savaştan önce Gazze'de 813 okulda yaklaşık 22.000 öğretmen istihdam ediliyordu. Pek çok okul, BM'nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşu UNRWA tarafından yönetiliyordu.

Ancak Eğitim Grubu'nun uydu görüntüleri üzerinde yaptığı araştırmaya göre, geçen hafta itibarıyla bu okulların yüzde 85'inden fazlası hasar gördü ya da yıkıldı. Raporda, Gazze'deki okulların üçte ikisinden fazlasının, binaların yeniden güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için ya sıfırdan yeniden inşa edilmesi ya da kapsamlı bir şekilde onarılması gerekeceği belirtildi.

Daha önce yapılan bir araştırma, okul binalarının üçte birinden fazlasının doğrudan vurulduğunu ve 53 okulun “tamamen yıkıldığını” ortaya çıkardı. Diğer 38 kişi ise yapılarının yarısından fazlasını kaybetti.

Üniversiteler özellikle ağır darbe alıyor. Amjad'ın kız kardeşi Nagham'ın diş hekimliği okuduğu Gazze'deki El Ezher Üniversitesi harabe halinde. İsrail ordusu kampüsü ileri karakol olarak kullandı ve Hamas'ın orada faaliyet gösterdiğini ve geride silah bıraktığını söyledi. Nagham artık günlerini yemek pişirerek, aile çadırını temizleyerek ve erkek kardeşine bakarak geçiriyor.

Eğitim Kümesi araştırmasına göre, 320'den fazla okul binası yerinden edilmiş Gazzeliler için barınak olarak kullanıldı ve bunların yarısından fazlası, yakındaki patlamalar nedeniyle doğrudan vuruldu veya ciddi şekilde hasar gördü.

İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli bir çavuş, geçen sonbaharda El Ezher Üniversitesi'nde bir hafta geçirdiğini söyledi. Askerlerin kampüste beş tünel girişi bulduğunu ve iki tünelde de aralarında tüfek ve el bombalarının da bulunduğu silahlar gördüğünü söyledi.

Çavuş, “Kendimi askeri üsteymiş gibi hissettim” dedi. “Ama yakından bakarsanız bunun bir üniversite olduğunu görebilirsiniz.”

Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan başka bir yedek asker, ordunun El Ezher'i kuzey Gazze Şeridi'nden geçen ve aynı zamanda Filistinli mahkumları taşımak için de kullanılan bir tedarik yolunu korumak için üs olarak kullandığını söyledi.

Boş zamanlarında askerlerin tavla oynadığını, kahve içtiğini ve üniversite kalıntılarını gezdiğini söyledi. Buldukları kitapların çoğu sıkıcıydı – “tümü hukuk ya da tavukların anatomisi hakkındaydı” dedi – ama bazen askerler yararlı öğeler buluyordu.

Asker, “Her yerde laboratuvarlar vardı” dedi, “bardak aldık, onları yıkayıp temizledik, böylece kahve fincanlarımız oldu, bu da güzeldi.”

Amjad, fen bilgisi öğretmeni Eyad el-Riqeb ve Abu Shaker lakaplı beden eğitimi öğretmeni de dahil olmak üzere okulunda öldürülen beş öğretmeni hatırladığını söyledi. Bazen kaybettiği kişilerin ve eşyaların listesini gözden geçirmek dayanılmaz olabiliyor.

“Gazze her şeyini kaybetti” dedi. “Umutsuz hale geldim.”

Bazı öğrenciler, gönüllü olarak zaman ayıran öğretmenlerinin veya çocuklarını barınak ve çadırlarda evde eğiten ebeveynlerin yardımıyla savaş sırasında öğrenmeye devam etmeye çalıştı. Nagham, Amjad'ın savaş öğretmeni oldu.

Bir gün kaldırımda satılık bir İngilizce ders kitabı buldu; satıcıların genellikle çıra olarak kullanılmak üzere kitap sattığını söyledi. Annesi bunu ateş yakmak için kullanmak istedi ama Nagham, Amjad'ın onu almasına izin vermesi konusunda ikna etmesine yardım etti. Akşamları kardeşler birlikte oturup derslere devam ederler. Amjad, hâlâ ABD'de eğitim görmeye kararlı olduğunu söyledi.

Amjad, “Onunla sadece birkaç paragraf okudum ve doğru telaffuz konusunda bana yardımcı oluyor” dedi. “Bana karşılaştığımız basit kelimelerin eş anlamlılarını ve zıt anlamlılarını soruyor.”

Nagham bunu yapmaktan hoşlanıyor ama onun da kendine ait hayalleri var. Batı Şeria'daki Al-Najjah Üniversitesi'nde çevrimiçi derslere katılarak eğitimini tamamlamak veya en azından ileri düzey İngilizce kursları almak istiyor.

Tıp eğitimini Refah'ta almayı düşündü ancak Gazze'nin harap olmuş altyapısı diş muayenelerini bile imkansız hale getiriyor.

“Bu sadece diş çekmek” dedi. “Elektrik yok.”

Han Yunuslu okul müdürü Muhammed Şbair, Refah'ta yerinden edilmiş insanların bazen çadırlarını, gönüllülerin kamplardaki çocuklara ders verdiği derme çatma okullar olarak kullandıklarını söyledi.

Bu baharda Refah'ta gönüllüler tarafından verilen beş günlük bir temel eğitim kursunun düzenlenmesine yardımcı oldu. Ancak derslerin çok az etkisi olabileceğine inandığını söyledi.

Eski öğrencilerini sık sık sokaklarda yiyecek satarken ya da ekmek ya da temel ilaç için uzun kuyruklarda beklerken görüyor. Yedi ay süren savaş onlara gramer ve cebir değil, hayatta kalma becerilerini öğretti.

Aylardır kendi çocuklarıyla birlikte sahile yakın bir çadırda yaşayan Bay Shbair, hepsinin sadece hayatta kalmaya çalıştığını söyledi.

“Çoğu bütün günü aileleri için yakacak odun arayarak geçiriyor” dedi. “Bu öğrenciler, temel şeyler mevcut olmadığında nasıl herhangi bir öğrenime katılabilirler?”

Adam Sella Tel Aviv'den gelen raporlara katkıda bulundu.