Polis, Gazze-İsrail sınırı yakınında mitingde ateşkes çağrısı yapan hahamları tutukladı

Elif

New member
16 Haz 2021
863
0
0
Eylemi düzenleyen kampanya grubuna ve iki katılımcıya göre, Cuma günü Gazze sınırı yakınında yedi haham ve barış aktivisti bölgeye yiyecek getirmeye çalıştıktan sonra tutuklandı.

Tutuklananlar, İsrail ile Gazze Şeridi'nin kuzeyi arasındaki önemli bir geçiş noktası olan Erez geçiş noktasına ulaşmaya çalışırken polis tarafından durdurulan İsrail ve ABD'den yaklaşık 30 haham ve aktivistten oluşan bir grup arasındaydı.

ABD merkezli barış hareketi Hahamlar Ateşkes için düzenlenen eylemin amacı, ateşkese verilen desteği güçlendirmek ve Gazze'de artan kıtlık haberlerine dikkat çekmekti. Gıda güvenliği konusunda küresel bir otorite olan Entegre Gıda Güvenliği Aşama Sınıflandırması girişimi, Erez'e en yakın bölge olan kuzey Gazze Şeridi'nde yaklaşmakta olan kıtlık öngörüsünde bulundu.

Protesto, Yahudilerin eski Mısır'daki kölelikten kurtuluşunun İncil'deki hikayesini kutlayan bir Yahudi festivali olan Fısıh haftasına denk geldi.

Protestoya katılan ancak tutuklanmayan Bostonlu haham Toba Spitzer, “Yahudi kurtuluşunun Filistin'in kurtuluşuyla bağlantılı olduğunu ve herkes için özgürlük istediğimizi belirttik” dedi.

Haham Spitzer, grubun yarım ton pirinç ve un yüklü bir kamyonetle Gazze'ye girmeye çalıştığını ancak sınırdan yaklaşık yarım mil uzakta durdurulduğunu söyledi. Eylem büyük ölçüde sembolikti ve organizatörler sınırdaki kısıtlamalar nedeniyle eylemin başarısız olmasını bekliyordu; Haham Spitzer, malzemelerin artık İsrail işgali altındaki Batı Şeria'daki ihtiyaç sahibi Filistinlilere bağışlanacağını söyledi.

İsrail polisi yorum taleplerine yanıt vermedi.

Yazar kocası Michael Chabon, Instagram'da Berkeley, California'dan yazar Ayelet Waldman'ın tutuklananlar arasında olduğunu söyledi.

Gazze'de yaygın gıda kıtlığı yaşanıyor. İsrail'in konvoyların Şeride'ye girebileceği yerlere getirdiği kısıtlamalar, İsrail bombalamaları ve yollara verilen geniş çaplı hasar, Gazze'de tarımın çökmesi ve kanun ve düzenin bozulması, yardımın güvenli dağıtımını zorlaştırdı.

Yardım kuruluşları ve Birleşmiş Milletler yetkilileri İsrail'i sistematik olarak yardım dağıtımını kısıtlamakla suçladı. İsrail bu iddiayı reddediyor ve eksikliklerden yardım kuruluşlarının lojistik başarısızlıklarını sorumlu tutuyor. İsrail son zamanlarda şeride giren kamyonların sayısını artırdı.

İsrailli yetkililer, savaştan önce öncelikli olarak yaya trafiği için kullanılan Erez geçiş noktasının, uygun altyapıya sahip olmaması nedeniyle yardım teslimatı için kullanılmasının zor olduğunu ve aynı zamanda Hamas'ın Ekim ayında İsrail'e düzenlediği saldırı sırasında da ağır hasar gördüğünü söylüyor.

Kudüs merkezli bir araştırma grubu olan İsrail Demokrasi Enstitüsü'nün Şubat ayında yaptığı bir ankete göre İsrailli Yahudilerin çoğunluğu Gazze'ye daha fazla yardım yapılmasına karşı çıkıyor.

İsrailli protestocular düzenli olarak güneydeki başka bir sınır kapısında toplanıyor ve yardım konvoylarının Gazze'ye girişini engellemeye çalışıyor.