‘Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye karar verdiğine dair kuvvetli bir tasamız var’

ManaTerapy

Global Mod
Global Mod
16 Haz 2021
4,358
0
0
İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeyeceğine yönelik verdiği garantilerin tersine hareket ettiğini belirterek, “Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye karar verdiğine dair kuvvetli bir telaşımız var” dedi.

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Avam Kamarası’nda Rusya-Ukrayna krizi hakkında açıklamalarda bulundu. Wallace, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeyeceğine dair verdiği teminatların tersine hareket ettiğini ve Ukrayna hududunda asker sayısını arttırmaya devam ettiğini söz etti. Wallace, “Rus mevkidaşım Şoygu’dan Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etme niyeti olmadığına dair bir teminat aldım. Lakin Rus muharebe gücünün yüzde 65’i şu anda Ukrayna hududunda toplandığı için yanılmamalıyız” dedi.

“ASKER SAYISINI DAİMA ARTIRIYOR”

Wallace, “Rusya verdiği garantilerin tersine asker sayısını daima arttırıyor. Bu da Putin’in Ukrayna’yı işgal etmeye kararlı olduğundan endişelenmek için kuvvetli bir niye oluşturuyor” tabirlerini kullanarak, Ukrayna sonundaki Rus birliklerindeki artışın yanı sıra “sahte bayrak operasyonlarının, propaganda şovlarının ve uydurma savlar taşıyan Rus haber kaynakları”nın çoğaldığını deklare etti.

“İŞGALE HAZIRLANDIĞINI GÖSTERİYOR”

Wallace, “Askeri tatbikatların sonunda Rus birliklerinin Belarus’tan çekilme taahhüdü gerçekleştirilmedi. Tatbikat artık bir daha sonraki duyuruya kadar uzatıldı” sözlerini kullanarak, “Tüm işaretler Rus kuvvetlerinin işgale hazırlandığını gösteriyor” dedi.

WALLACE’DAN İNSANİ KRİZ UYARISI

Wallace, “Sadece Ukraynalıların değil, Rus halkının da insani krize, istikrarsızlığa ve yaygın acılara yol açan trajik olaylar seyrine girme tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna inanıyorum” tabirlerini kullanarak, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in Kırım işgalinden ders aldığını umduğunu aktardı.

Wallace, Rusya’yı diplomatik bir tahlil taahhüdü vermeye çağırarak, “Savunma Bakanlığı Rus hareketlerini izlemeye, Ukrayna’nın savunma eforlarını desteklemeye ve NATO’nun cevap tedbirlerine katkıda bulunmaya devam edecek” dedi.