‘Sıfır Covid’ isyanı Çin’e geri adım attırdı, şovlar sürüyor

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
‘Sıfır Covid’ isyanı Çin’e geri adım attırdı, şovlar sürüyor
Son yılların en büyük hükümet aykırısı ayaklanmasına sahne olan Çin’de patlak veren protestoların akabinde Çin idaresi, büyük reaksiyon çeken “Sıfır Covid” siyasetinde geri adım atmaya başladı.

Çin’de aylardır süren Covid yasaklarına karşı patlak veren isyan hareketi dünya gündeminde de birinci sıralara yerleşti. Son periyotta hadise sayısının rekor kırmasının akabinde epey katı yasakları bir daha uygulamaya koyan Çin, Sincan’da karantinada olduğu belirtilen bir apartmanda çıkan yangında 10 kişinin hayatını kaybetmesinin akabinde ülkede nadiren görülen büyük bir protesto dalgasıyla karşı karşıya kaldı.

10 kişinin karantinada öldüğü Sincan’da Uygur Türklerinin şovları devam ediyor.

SIFIR COVID SÖYLEMİ ‘SİLİNDİ’

Devlet Lideri Şi Cinping’in 10 yıl evvel nazaranve gelmesinden bu yana en geniş çaplı protesto hareketleri görülen olaylar daha sonrasında Çin idaresi, Sıfır Covid’de geri adım sinyali verdi. Çin Başbakan Yardımcısı Sun Chunlan, Omicron varyantının daha az bulaşıcı olduğunu belirterek ülkenin Covid’le çabada yeni bir kademeye girdiğini söylemiş oldu. Sıhhat yetkilileriyle düzenlediği görüşmede Sun, aşılama çalışmaları yardımıyla Covid’le gayrette değerli basamak kaydettiklerini belirtti.

Biroldukça yetkilinin de dün yaptıkları konuşmalarda, bugüne kadar lisanlarından düşürmediği “Sıfır Covid”e hiç değinmemesi dikkat çekti.

Bu ortada Çin’in finans merkezi Şanghay dahil biroldukca yerde de olay sayısının yüksek bulunmasına rağmen katı karantina uygulamasının kaldırıldığı ya da gevşetildiği haberleri de basına yansıdı.

Çin’de dün 36.061 yeni olay tespit edildi. Öte yandan devlet basınındaki katı telaffuzların yerini daha ölçülü tabirlere bırakması, birfazlaca kişi tarafınca “Hükümet protestolara kulak verdi” halinde yorumlandı.

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM: WANG NEREDE?

Bu ortada son günlerde protestolara liderlik eden isimlerden birinin akıbeti, ülkede tartışma yaratıyor. Komünist rejimin devrilmesi istikametinde sloganlar atan “Wang” isimli protestocunun, birkaç gün evvel polis tarafınca sürüklendiği imajlar daha sonrası ortadan kaybolması tasa yarattı.

Sosyal medyada viral olan görüntüde, 27 yaşındaki Wang’ın pazar günü çalıştığı barda polis tarafınca yerlerde sürüklenerek gözaltına alındığı görülüyor. Genç adam, geçen hafta protestolarda ön saflarda yer alarak şovlara öncülük eden isimlerdendi.

Wang’ın ailesi İngiliz Telegraph gazetesine yaptıkları açıklamada oğullarından hiç bir haber alamadıklarını ve fazlaca korktuklarını söylemiş oldu. Toplumsal medyada biroldukca kişi de Wang’dan günlerdir haber alınamamasından dolayı büyük kaygı duyduklarını tabir etti.

Alıntıdır