Sırdan yansımalar Çini Standı kapılarını açtı

Benimki

New member
16 Haz 2021
139
0
0
Esenler Belediyesi, çini öğrencilerinin yapıtlarından oluşan “Sırdan Yansımalar” isimli sergiyi sanatseverlerin ilgisine sundu. Dr. Kadir Topbaş Kültür Sanat Merkezi’nde kapılarını açan ve bir hafta boyunca ziyaret edilebilecek stantta 22 eser yer alıyor. Standın açılış programına Çini eğitmeni Sema Aras’ın yanı sıra, ESEV Genel Sanat Direktörü Abdülbaki Kömür, Prof. Dr. Süleyman Berk, Doç. Dr. Savaş Çevik ve Öğretim nazaranvlisi Levent Kum ile fazlaca sayıda sanatsever katıldı.

İNSANIN HAMURUNDA HOŞLUK VAR

Standın açılış programında konuşan ESEV Genel Sanat Direktörü Abdülbaki Kömür,“Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de insan epeyce harika, epeyce kusursuz bir varlık bulunmasına karşın onu tanımlarken ‘Biz insanı en hoş biçimde yarattık’ diyor. En kusursuz demiyor. Yani insanın hamurunda hoşluk ismine yeterlilik ismine, doğruluk ismine dayanılmaz bir hamur var, harikulade bir maya var. Sanat da işte bu. İnsanoğlunun yapması gereken bu ahenge dâhil olmaktır. Yani Rabbimizin kâinat için tasarladığı o hoşluk kervanının kesimi olmak ve insanı yaratırken insanın hamuruna kattığı o hoşluğu ortaya çıkarmaktır. İnsanın Rabbiyle olan alakası ayla güneş bağı üzeredir. Güneş, ısı ve ışık kaynağımızdır. Ayın bir numarası yoktur. Şayet ay yüzünü güneşe dönmüşse aydınlatır. ötürüsıyla sanat Rabbinden aldığı ilhamı evvel kendi nefsinde ortaya çıkarmak daha sonra da etrafını güzelleştirmektir. İnsan evvel kendisini güzelleştirecek ki daha sonra da etrafını güzelleştirebilsin” tabirlerini kullandı.

AMCAMIN ISRARIYLA BAŞLADIM

Çini eğitmeni Sema Aras, öğrencilerine emekleri için teşekkür ederek “Ben çiniye birinci başladığımda bırakmak zorunda kaldım ve bir daha çiniye başlamam her vakit yanımda olan ve bana dayanak olan ancak şu an ortamızda olmayan amcamın ısrarlarıyla oldu. Çiniye hayata bir daha devam etmem için beni yönlendirmişti. Bu başlangıçta benim için fazlaca değerli olan Özkan hocamın emekleri çok büyük. Bu bedelli başlangıcı sonrasındasındasında hayli kıymetli bir ustayla, bir sanatkarla devam ettirdim. Bugün buradaysam bir şeyler yapabildiysem bunu Levent hocama borçluyum. Süleyman ve Savaş hocama da fazlaca teşekkür ediyorum. Bu sergiyi hazırlamama vesile olan ESEV ailesine de fazlaca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

ÇİNİ RUHU DİNLENDİRİYOR

Çini öğrencilerinden Zeynep Kakşil, “Sergide üç yapıtım var. Pandemi sürecinde derslerimizi online olarak yaptık. Yapıtları hazırlamak 4-5 ayımızı aldı. 4 yıldır hobi olarak çini sanatıyla uğraşıyorum. Hocamızdan fazlaca şad kaldık. Bizlerle hayli ilgilendiler. Üzerimizde epeyce fazla emekleri var” derken Azize Kuzu ise şunları söylemiş oldu:

“Sergide benim de iki yapıtım var. Bir pano ve bir aynam var. Eserlerimizde çağdaşla klasiği birleştirdik. Çiniyle 5 yıldır uğraşıyorum. Burada Sema hocamızın rehberliğinde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Uzaktan eğitimlerimiz de oldu. Yaptığımız pano çalışmalarını uzaktan eğitimle tamamladık. Bu sanat ruhu dinlendiriyor, beşere memnunluk veriyor. Bize bu imkanı sağladıkları için Esenler Belediyesi’ne epeyce teşekkür ediyorum.”

Hibya Haber Ajansı