Slovakya’da corona aşısı olanlara para verilecek

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
Slovakya’da corona aşısı olanlara para verilecek
Slovakya Maliye Bakanı Igor Matovic, 60 yaş üstü şahıslara 3. doz corona virüsü aşısı yaptırmaları halinde 300 Euro verileceğini deklare etti.

Slovakya’da corona virüsüyle uğraş kapsamında aşılamayı teşvik etmek gayesiyle adımlar atılıyor. Slovakya Maliye Bakanı Igor Matoviç düzenlediği basın toplantısında, 60 yaş ve üstündeki bireylere 3. doz Covid-19 aşısı yaptırmaları halinde daha evvel deklare ettikları birtakım hizmetlerde geçerli olacak olan 500 Euro kıymetindeki yardım kuponu yerine nakit olarak 300 Euro verileceğini söylemiş oldu.

Bakan Matovic, “60 yaş ve üstü şahıslar corona virüsü karşısında en savunmasız olanlar ve corona virüsü ile çabamızın kilit noktasında bulunuyorlar. Onları aşıya teşvik etmemiz gerekiyor. Bu son yaptığımız teşebbüsün onları motive edeceğini düşünüyorum. Bunun için 500 milyon Euro pahasında bir bütçe hazırladık. Bu sonucu destekleyen tüm koalisyon ortalarına da teşekkür etmek istiyorum” dedi.

AŞI OLANA PARA VERİLECEK

Matovic, basın toplantısında yardımın bilgilerinı da deklare etti. Buna nazaran daha evvel 2 doz aşılamasını tamamlamış olup 3. doz aşıyı yaptırmaya gelenler 300 Euro, birinci doz aşısını olup ikincisini yaptıranlar ile çabucak hemen aşı yaptırmamış olup birinci dozu yaptıracak olanlara 200 Euro verilecek.

Aşı yaptıran 60 yaş ve üstü bireyler aşılamanın akabinde kimlikleri ile postaneye giderek paralarını nakit olarak alabilecek. Vatandaşların bu yardımdan faydalanabilmeleri için 24 Aralık’a kadar aşı yaptırmaları ya da 15 Ocak 2022’ye kadar aşılama için kayıt yaptırmaları gerekiyor.

MUHALEFET KÂFİ BULMUYOR

Slovakya hükümetinin yaşlıların aşılanması ile ilgili sonucuna yönelik muhalefetteki partilerden açıklama geldi.

Slovakya Hristiyan Demokratik Hareketi Partisi (KDH) önderi Milan Majersky, “Hükümet bu yardım için 500 milyon Euro bulabiliyorsa, corona devrindeki makûs kaideler ve düşük maaşlar niçiniyle ülkeyi terk eden yahut terk etmeyi düşünen hekimleri geri getirmek ya da durdurmak için de birtakım şeyler yapmalı. Yaşlıların aşılanmasının ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz ve alınan bu karar faydalı olabilir, fakat daha evvel kendi sorumluluğu ile gidip aşısını olan yaşlılara da bu ödemenin yapılması gerekir” dedi.

Slovakya Ulusal Partisi (SNS) yetkilileri ise yaşlılara yapılacak olan yardımdan evvel hekim ve hemşirelere maaş artırımı yapılması gerektiğini düşünüyor.

SLOVAKYA’DA SON DURUM

Slovakya’da son 24 saatte 7 bin 49 corona virüsü hadisesi tespit edilirken, toplam hadise sayısı 739 bin 544’e ulaştı. Son 24 saatte 104 kişinin ömrünü kaybetmesi ile toplam can kaybı ise 15 bin 4’e yükseldi. Yaklaşık 5.5 milyon nüfusa sahip Slovakya’da nüfusun sadece yüzde 43’ü aşılanırken, ülke aşılama sırasında Avrupa Birliği (AB) ülkeleri içinde son sıralarda yer alıyor.

Alıntıdır