The Times: AB’nin eğittiği Afrikalı askerler, Rus paramiliter örgütüne katıldı

celikci

Active member
25 Eyl 2020
6,589
0
36
The Times: AB’nin eğittiği Afrikalı askerler, Rus paramiliter örgütüne katıldı
AB, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde eğittiği en az bir taburun Rus Wagner Grubu’na katılmasının akabinde bu ülkedeki askeri eğitim faaliyetlerini askıya aldı.

Afrika’da AB tarafınca eğitilen askerlerin bir kısmının, Rusya’nın özel ordusu olarak görülen ve bilhassa Libya’daki iç savaşta epey etkin olan Wagner Kümesi bünyesine katıldığı ortaya çıktı.

İngiliz The Times gazetesinin haberine bakılırsa AB, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde eğittiği en az bir taburun Rus paralı paramiliter örgütü Wagner Grubu’na katılmasının akabinde bu ülkedeli askeri eğitim faaliyetlerini askıya aldı.

Birleşmiş Milletler, daha evvel Wagner Kümesi’nin, Orta Afrika Cumhurbaşkanı Faustin-Archange Touadéra lehine şiddet kabahati işlediğini bildirmişti. Wagner Kümesi, 2018’de isyancı kümelere karşı hükümeti korumak için Cumhurbaşkanı Touadéra’yla muahede imzalamıştı.

DANIŞMANLAR ÜLKEDEN AYRILDI

Ülkedeki AB eğitim misyonunun kumandanı General Jacques Langlade de Montgros, memleketler arası kanunların ihlaliyle ilgili tasalar oluştuğunu belirterek “Operasyonları süreksiz olarak askıya almamızın hedefi, bu paralı askerlerle rastgele bir kesişmeyi ve kümenin eğittiğimiz Orta Afrika askerlerini kullanımını önlemek” dedi.

Ülkedeki 500’e yakın AB danışmanının, yeni bir karara kadar konutlarına gönderildiği kaydedildi.

Büyük ölçüdeki uranyum ve elmas kaynağına karşın Orta Afrika Cumhuriyeti, dünyanın en fakir ülkeleri içinde yer alıyor.

Daha evvel Avrupa basınına yansıyan haberlerde, Rusya’nın bilhassa maden kaynaklarına ilgi duyduğu ve ülkede varlığını artırmaya çalıştığı belirtilmişti.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’e yakın iş insanı Yevgeni Prigozin’in denetim ettiği öne sürülen Wagner Kümesi, Kremlin lehine zımnî operasyonlar düzenlemekle suçlanıyor.

Rusya hükümeti ise Wagner Grubu’yla bağı olduğunu reddediyor.

Alıntıdır