UNRWA, işçilerin 7 Ekim saldırılarına karıştığı yönündeki iddiaları araştırıyor

Elif

New member
16 Haz 2021
880
0
0
Birleşmiş Milletler, Cuma günü Gazze'deki 12 personelini işten çıkardı ve İsrail'in bu personeli 7 Ekim'de yaklaşık 1.200 İsraillinin ölümüne ve 240'tan fazlasının yakalanmasına yol açan terör saldırısını planlamaya ve bu saldırıya katılmaya yardım etmekle suçlamasının ardından haklarında soruşturma başlattı.

İki BM yetkilisi, Filistinlileri destekleyen BM teşkilatı (UNRWA kısaltmasıyla bilinen) tarafından istihdam edilen tüm işçilere karşı cezai soruşturmaların sürdüğünü söyledi.

Örgütün başkanı Philippe Lazzarini, “UNRWA, menfur saldırıları en güçlü ifadelerle kınadığını yineliyor” dedi. “Terör saldırılarına karışan tüm UNRWA personeli, cezai kovuşturma da dahil olmak üzere sorumlu tutulacaktır.”

Ayrıca iddialar hakkında bilgi veren üst düzey bir BM yetkilisi, iddiaları “son derece ciddi ve korkunç” olarak nitelendirdi.

UNRWA, İsrail'in Gazze'de İsrail karşıtı kışkırtma yaptığı yönündeki iddiaları uzun süredir reddediyordu. Ancak Cuma günü, İsrail'in bunları kuruma sunmasından sadece birkaç gün sonra, daha ciddi iddiaları çok farklı bir şekilde ele aldı.

İddialar hızla ABD'nin örgüte sağlanan finansmanı geçici olarak durdurmasına yol açtı. Gazze Şeridi'nde sosyal hizmetler sağlayan UNRWA, Gazze halkına yardım dağıtımını denetleyen ana kuruluştu; bölge, 7 Ekim saldırısından bu yana aylarca süren savaşlarla daha da kötüleşen ciddi bir insani krizle karşı karşıyaydı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD, 7 Ekim'de İsrail'e yönelik Hamas terör saldırısına 12 UNRWA personelinin karışmış olabileceği yönündeki iddialardan son derece rahatsızdır.” ifadesine yer verildi.

ABD, ajansın en büyük bağışçısı olup, 2022'de 340 milyon dolar, 2023'te ise birkaç yüz milyon dolar sağlayacak.

Üç İsrailli savunma yetkilisi, askeri istihbarat görevlilerinin 7 Ekim'den sonra büyük miktarda bilgi topladığını ve bunu son iki haftadaki ikinci bir istihbarat grubuyla karşılaştırdığını, bunun da UNRWA personelinin saldırıya karıştığı yönündeki değerlendirmeyi desteklediğini söyledi.

UNRWA, 1948'de İsrail'in kuruluşunu çevreleyen savaşlar sırasında aileleri kaçan veya yerlerinden edilen Orta Doğu'daki milyonlarca Filistinliye yardım etmek için kuruldu. Hamas'ın 2006'da Filistin seçimlerini kazanmasından ve bir yıl sonra da rakip bir grubu Gazze'den kovmasından bu yana, İsrail, ABD ve diğer ülkeler tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grup, sivil sorumluluklarının çoğunu UNRWA'ya devretti.

Savaş başlamadan önce teşkilatta çoğu Filistinli olmak üzere yaklaşık 13.000 işçi çalışıyordu.

İsrail'in 7 Ekim'de Hamas liderliğindeki saldırının ardından Gazze'deki savaşına başlamasından bu yana, İsrail ve Birleşmiş Milletler birbirlerini kötü niyetle hareket etmekle suçladı. Birleşmiş Milletler, İsrail'i savaş altındaki bölgeye insani yardım dağıtımını yavaşlatmakla suçladı ve İsrail, dünya kurumunun Hamas propagandasını desteklediğini söyledi.

Ancak bu iddialar, BM liderliği, ABD ve Avrupa Birliği tarafından ciddiye alınan insani yardım çalışanlarının bir terör saldırısına karışmış olabileceği iddiasına göre siyasi açıdan daha az hassastır.

7 Ekim'de Hamas liderliğindeki saldırganlar İsrail'in güneyindeki şehirlere baskın düzenleyerek kurbanları öldürdü, işkence yaptı ve tecavüz etti. Aralarında çocukların ve yaşlıların da bulunduğu 240'tan fazla kişi Gazze'ye rehin alındı.

Geçtiğimiz yıl, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, İsrail'i Gazze'deki savaşını sona erdirmeye çağıran bağlayıcı olmayan bir kararı kabul etti ve Cuma günü, Birleşmiş Milletler'in en yüksek yargı organı olan Uluslararası Adalet Divanı, İsrail'in soykırımı önlemek için önlemler alması gerektiğini söyledi. İsrail güçlerini engelliyor.

İsrail daha önce UNRWA öğretmenlerini okullarındaki öğrencilere İsrail'den nefret etmelerini söylemekle ve UNRWA personelini Hamas'la işbirliği yapmakla suçlamıştı. Trump yönetimi 2018'de ajansa fon sağlamayı durdurdu, ancak Başkan Biden fonu yeniden sağladı.

Dışişleri Bakanlığı ve BM'ye göre İsrailli yetkililer bu hafta başında Birleşmiş Milletler ve ABD'yi bilgilendirdi.

Son haftalarda İsrail, UNRWA'nın İsrail'e karşı düşmanlığını gösterdiğini söylediği yeni kanıtlar sundu. Son iddialara gelince İsrail ordusu Bunlar, Hamas'ın askeri kanadından Gazze'deki Eğitim Bakanlığı'na, öğretmenlerin askeri eğitimlere katılabilmeleri için işten çıkarılmasını talep eden mektupların kopyalarıydı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony J. Blinken Perşembe günü BM Genel Sekreteri António Guterres ile görüştü ve Dışişleri Bakanlığı, “kapsamlı ve hızlı bir soruşturma” çağrısında bulundu. Bakanlık ayrıca, iddiayı ilk ortaya koyan İsrail'den daha fazla bilgi istediğini belirterek, “UNRWA, Filistinlilere temel gıda, ilaç, barınak ve diğer temel insani yardımlar da dahil olmak üzere hayat kurtaran yardımların sağlanmasında kritik bir rol oynuyor” dedi.

Toplantıya katılan bir yetkiliye göre, ABD'nin insani işlerden sorumlu özel elçisi David Satterfield, İsrailli Tümgeneral Aharon Haliva ile görüşen bir grup ABD'li yetkiliye liderlik etti ve onlara brifing materyallerinin tamamını gösterdi.

BM liderleri defalarca İsrail'e sivillere verilen zararı sınırlamak ve çatışmada yardım görevlilerine yardım etmek için daha fazlasını yapması çağrısında bulundu. Savaşın başlangıcından bu yana 100'den fazla BM personeli öldürüldü; bu sayı, dünyanın tek bir çatışmada şimdiye kadar çektiği acıdan daha fazladır.

BM yetkilileri ayrıca sıradan Gazzelilerin açlık tehlikesiyle karşı karşıya olduğu ve havalar soğudukça bulaşıcı hastalıkların arttığı yönünde ciddi uyarılarda bulundu.

AB'nin üst düzey diplomatı ve Avrupa Komisyonu başkan yardımcısı Josep Borrell Fontelles, BM personelinin terör saldırılarına karıştığı yönündeki iddialardan “son derece endişe duyduğunu” söyledi. Komisyonun UNRWA ile temas halinde olduğunu ve etkilenen personele karşı derhal harekete geçmesini beklediğini söyledi.

Ek raporlamaya katkıda bulunulmuştur: Gaya Gupta Ve Adam Sella