Yardım grupları, ateşkes olmadan BM kararının Gazze üzerinde çok az etkisinin olabileceğini söylüyor

Elif

New member
16 Haz 2021
856
0
0
Birleşmiş Milletler ve diğer yardım grupları Cumartesi günü, Gazze’nin giderek aç ve hasta olan sivil nüfusuna yardımın artırılması çağrısında bulunan yeni BM Güvenlik Konseyi kararının, savaşın tamamen durdurulması çağrısında bulunmadığı için genişleyen insani krizi durduramayacağı konusunda uyardı. .

Cuma günü kabul edilen karar, Birleşmiş Milletler genel sekreterine Gazze’ye yardım için özel bir koordinatör ataması ve acil ihtiyaç duyulan gıda, su, yakıt ve ilacın dağıtımını hızlandıracak bir mekanizma kurma talimatı veriyor ancak ateşkesi zorunlu kılmıyor.

Yardım yetkilileri, sınırı geçmek için yeterli yardım olsa bile, ateşkes olmadan bunu dağıtamayacaklarını söyledi, çünkü İsrail sık sık hava saldırıları düzenliyor ve toprakların çoğunu aktif bir savaş alanına dönüştüren kara saldırıları gerçekleştiriyor.

“Şu anda insani yardım sağlayamıyoruz. Bu imkansız” dedi Sınır Tanımayan Doktorlar’ın Kudüs’teki tıbbi koordinatörü Guillemette Thomas. “İnsanlar bombalanma, öldürülme veya vurulma korkusu olmadan yiyecek ve suya ulaşabilmeli” diye ekledi. “İnsanlara erişebilmek için şerit içinde hareket edebilmemiz gerekiyor.”

Cumartesi günü Gazze’ye yardım özel koordinatörünün ne kadar sürede atanacağı ve ilk adımların ne olacağı belli değildi.

11 hafta süren savaşın ardından, bölgedeki iki milyondan fazla insanın giderek dış dünyadan kopması, çoğu evlerinden zorla çıkarılıp aşırı kalabalık, sağlıksız apartmanlara, barınaklara ve hastanelere tıkıştırılmasıyla ilgili uluslararası kaygılar arttı. okullar ve geçici kamplardır. Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre, çoğu İsrail’in şiddetli hava saldırılarında yaklaşık yüzde 70’i kadın ve çocuk olmak üzere 20.000’den fazla Filistinli öldürüldü.

Yardım kuruluşlarının uluslararası bir ortaklığı olan Entegre Gıda Güvenliği Aşaması Sınıflandırması, geçen hafta yaptığı açıklamada, Gazze’nin tüm nüfusunun krizde veya daha kötüsünde olduğunu ve “şimdiye kadar deneyimlenen en yüksek oranda akut gıda güvensizliği yaşadığını” söyledi. ”. İnsan Hakları İzleme Örgütü bu hafta İsrail hükümetini “savaş suçu” olarak nitelendirdiği “sivilleri aç bırakmayı bir savaş yöntemi olarak kullanmakla” suçladı.

İki ay önce Gazze Şeridi’nin kuzeyine giren İsrail kara kuvvetleri, Gazze Şeridi’nin orta ve güneyine doğru ilerlerken, burada Hamas militanlarıyla ölümcül çatışmalara girmeye devam ediyor. Ordu, çatışmaların en yoğun yaşandığı bölgelerden bir dizi sivilin tahliye edilmesi emrini vererek insanları Gazze Şeridi’nin giderek daralan, yoğun nüfuslu bir bölgesine gitmeye zorladı.

İsrail ordusu, Hamas’ı hedef alırken sivil kayıplarını en aza indirmek için elinden geleni yaptığını söylüyor ancak güvenlik nedeniyle yerinden edilmiş insanlara kaçmalarını söylediği bölgelere bile defalarca saldırdı.

Savaşın meşakkatli temposu, Hamas’ın hâlâ onbinlerce savaşçıya sahip olması ve grubun tünel ağının İsraillilerin şüphelendiğinden daha büyük olduğunun ortaya çıkması, İsrail’de hükümetin Hamas’ı ortadan kaldırma yönündeki hedefinin mümkün olup olmadığı konusunda tartışmalara yol açıyor. İsrail ordusu, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlenen ve 1.200’den fazla kişinin ölümüne yol açan saldırıyı planlayan ve yöneten grubun giderek yıprandığını söylüyor. Aynı zamanda savaşın henüz bitmediğini de giderek daha fazla vurguluyor.

“Güvenli bir şekilde faaliyet göstermek ve güçlerimizin güvenliğini korumak, teröristleri tespit etmek, soruşturmak, yeraltından çıkarmak, kuyularda öldürmek, kuyuların haritasını çıkarmak, patlayıcı kullanmak zaman alabilir.” ” dedi Tuğamiral Daniel Hagari. İsrail askeri sözcüsü Cuma günü televizyonda yayınlanan bir basın toplantısında şunları söyledi.

BM Güvenlik Konseyi kararı, daha önce ateşkes çağrısı yapan kararları veto eden ABD’nin itirazlarını önlemek için dikkatle müzakere edildi. Biden yönetimi İsrail’in, saldırının durdurulmasının Hamas’ın yeniden silahlanmasına ve İsrail’i tehdit etmeye devam etmesine olanak sağlayacağı yönündeki tutumunu desteklerken, İsrail’e sivilleri korumak için daha fazlasını yapması çağrısında bulundu.

Tekrarlanan gecikmelerden sonra ABD ve Rusya’nın çekimser kalmasıyla 13-0 oyla onaylanan yeni karar, çatışmaları bitirmek yerine yardım sağlamaya odaklanıyordu. Savaşan taraflara, Gazze’deki sivil nüfusa “insani yardımın acil, güvenli ve engelsiz bir şekilde ulaştırılmasını kolaylaştırma, kolaylaştırma ve mümkün kılma” ve “düşmanlıkların sürdürülebilir bir şekilde durdurulması için gerekli koşulları yaratma” çağrısında bulundu.

Birleşmiş Milletler Filistinlilere yardım kuruluşu UNRWA’nın sözcüsü Juliette Touma, “Bu memnuniyetle karşılanıyor, ancak bu kararın ne kadar gerçek bir fark yaratacağını ve Gazze’ye akan insani yardımı artırması gerektiğini yalnızca zaman gösterecek” dedi.

Savaştan önce günde yaklaşık 500 kamyon, Hamas’ın 2007’de iktidara gelmesinden bu yana İsrail ve Mısır tarafından kısmen abluka altına alınan Gazze’ye yardım taşıyordu. UNRWA’ya göre nüfusu beslemek için günde en az 200 kamyon gerekiyor. İsrail, 7 Ekim saldırılarından sonraki ilk iki haftada tüm teslimatları durdurdu. Daha sonra çok sınırlı bir ölçekte, genellikle günde birkaç düzine kamyon yükünü geçmeyecek şekilde, Mısır ile Refah sınır kapısı üzerinden yeniden yola çıktılar.

Geçtiğimiz hafta İsrail, ciddi uluslararası baskıların ardından yardım kamyonları için tek kargo geçişini açtı. Birleşmiş Milletler’e göre geçen hafta Gazze Şeridi’ne günde ortalama 135 kamyon girdi; bu sayı, savaşın başlangıcındaki rakamdan daha fazla, ancak yine de ihtiyaçların çok altında. Ve artan teslimatlar, yardımın sınır ötesine dağıtılması sorununu çözmek için hiçbir şey yapmadı.

Bayan Touma, “Hava saldırılarıyla dolu bir gökyüzü altında insani yardım sağlayamazsınız ve çok az yardım geliyor” dedi.

Yardımın ulaştırılmasıyla ilgili bir diğer sorun da kamyonların denetlenmesiydi ve bu konu Güvenlik Konseyi kararında ele alınmadı.

İsrail, Hamas’ın yararına olabilecek malların ithalatını önlemek için halkının her sevkiyatı ayrıntılı bir şekilde incelemesi konusunda ısrar etti. Yardım grupları sürecin işleri yavaşlattığını söylüyor, İsrail ise bunu reddediyor. Daha önce önerilen Güvenlik Konseyi kararları, Birleşmiş Milletler’in kontrolü ele almasını sağlayacaktı.

İsrail’in Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Gilad Erdan oylamadan sonra yaptığı açıklamada, “Karar, İsrail’in Gazze Şeridi’ne giren yardımları izleme ve denetleme yetkisini elinde tutuyor.” dedi.

Yardım grupları ve Gazzelilere göre, Gazze’ye giren yardımların düşük düzeyde olması ve bölgenin ticari sektörünün tamamen çökmesi, pek çok aileyi kaynaksız bırakıyor ve giderek aç bırakıyor.

Yakıt kıtlığı bölgenin elektrik arzının çoğunu, çoğu hastaneyi, su tuzdan arındırma ve pompa istasyonlarını ve kanalizasyon arıtma tesislerini felce uğrattı. İnsani yardım kuruluşları bulaşıcı hastalıklarda keskin bir artış olduğunu bildiriyor.

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, askerlerin düzinelerce Filistinli savaşçıyı Gazze Şehri’nin Issa bölgesinde pusuya düşürdüğünü, ardından onları hedefli bir hava saldırısında öldürdüğünü söyledi. Ayrıca geçen hafta Gazze’de 200’den fazla Hamas ve İslami Cihad üyesinin İsrail askerleri tarafından tutuklandığı belirtildi. İddialar hemen doğrulanamadı.

UNRWA Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ordunun Gazze Şeridi’nin merkezinde 150.000’den fazla insanı etkileyen ek tahliye emirleri yayınladığını söyledi.

Ajansın Gazze departmanının başkanı Thomas White, X platformunda şunları yazdı: Gazze sakinleri “satranç tahtasının parçaları değil; çoğu zaten birçok kez yerlerinden edilmiş.” “İsrail ordusu basitçe insanlara hava saldırılarının devam ettiği bölgelere gitmelerini emrediyor. Hiçbir yer güvenli değil, gidecek hiçbir yer yok.”

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Yöneticisi Achim Steiner, yaptığı açıklamada, örgütün 30 yıllık emektarı Issam al-Mughrabi’nin Cuma günü Gazze yakınlarında düzenlenen hava saldırısında öldürüldüğünü belirterek, Gazze’deki işçilere yardım etmenin tehlikesine dikkat çekti. eşi ve yaşları 13 ile 32 arasında değişen beş çocuğuyla birlikte. Cumartesi günü BM, geniş aile üyelerinin de öldürülmüş olabileceğini söyledi ancak bu hemen doğrulanamadı.

7 Ekim’deki saldırının ülkeyi şok etmesinden bu yana İsrail içindeki savaşa yönelik eleştiriler susturuldu. Ancak bazı eski üst düzey İsrailli güvenlik yetkilileri bile, belirtilen hedefin – Gazze’deki Hamas yönetimini devirmenin – nihai olarak uygulanabilir olup olmadığını kamuoyu önünde sorgulamaya başladı.

Emekli İsrailli general Avi Mizrahi Cuma günü bir radyo röportajında, “Savaş hedefleri, önceki başarıların ışığında ve bölgede ve dünyada olup bitenlere ilişkin stratejik bir bakış açısıyla yeniden tanımlanmalıdır” dedi ve buna inanmadığını ekledi. İsrail ordusu “her Hamas üyesine ulaşacaktı.”

Aaron Boksör Ve Isabel Kershner raporlamaya katkıda bulunmuştur.