Yetkili, BM'nin Gazze'ye yaptığı yardımın makas yüzünden geri çevrildiğini söyledi

Elif

New member
16 Haz 2021
846
0
0
Bir BM yetkilisi bu hafta Gazze'de yardım taşıyan bir kamyonun bu nedenle devrildiğini söyledi bir çift makas içeriyordu Çocuklara yönelik tıbbi kitlerde bulunan ilaçlar, yardım gruplarının söylediğine göre İsrail'in zorlu bir denetim sürecinin hayati önem taşıyan insani yardımları yavaşlattığına dikkat çekiyor.

BM'nin Gazze'deki Filistinlilere yardım eden ana kuruluşu UNRWA'nın başkanı Philippe Lazzarini, İsrail yetkililerinin “çift kullanımlı” olarak değerlendirdiği veya her iki kullanım amacının da sivil ve askeri olarak değerlendirildiği öğeler listesine tıbbi makasların eklenmesi nedeniyle kamyon yükünün reddedildiğini söyledi. amaçlar.

Gazze'ye yardım dağıtımını denetleyen İsrail kuruluşu COGAT, Bay Lazzarini'yi yalan söylemekle suçladı, Birleşmiş Milletler ile sürekli temas halinde olduğunu ve reddedilme konusunda bilgilendirilmediğini söyledi. Ajans, bölgeye girmeye çalışan yardım kamyonlarının yüzde 1,5'inin geri çevrildiğini söyledi.

Bay Lazzarini, İsrail askeri denetimlerinin yardımların Gazze'deki 2,2 milyon insana ulaşmasını engellediğini söyleyen son yetkili. Geçtiğimiz hafta İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, parlamentodaki bir tartışma sırasında, tıbbi açıdan gerekli ürünler de dahil olmak üzere “çok fazla” ürünün ikili kullanım nedeniyle reddedildiğini söyledi.

Britanya Parlamentosu'nun bir üyesi bu ay dedi İsrail'in, İngiliz hükümeti tarafından sağlanan 1.350 su filtresini ve 2.560 güneş ışığını tehdit olarak görüldüğü için reddettiği belirtildi.

Filistinlilerin hareket özgürlüğünü korumak için çalışan İsrailli kar amacı gütmeyen kuruluş Gisha'nın kamu savunuculuğu müdürü Miriam Marmur, İsrail listesinin binlerce öğeyi içerebilecek geniş kategoriler içerdiğini ve neyin yasak olduğunu bilmeyi zorlaştırdığını söyledi. Reddedilen birçok öğenin özel olarak listelenmediğini söyledi.

“Bu belirsizlik, İsrail perspektifinden çift kullanımlı eşyaların tam olarak neyin oluşturduğu ve bu eşyaların Gazze'ye ne zaman ve nasıl getirilebileceği konusunda yıllardır süren belirsizliğin ardından geliyor” dedi.

Bay Lazzarini, Gazze'ye malzemelerin daha hızlı ulaştırılmasının hayati önem taşıdığını söyledi. Sosyal medyada “2 milyon insanın hayatı buna bağlı, kaybedilecek zaman yok” diye yazdı.

İsrail, 7 Ekim'de Hamas liderliğindeki saldırının mevcut savaşı başlatmasından yıllar önce başlayan Gazze'ye uyguladığı ablukanın bir parçası olarak, Gazze'ye girmek için özel izin gerektiren çift kullanımlı eşyaların bir listesini tuttu. Uzun yıllar liste ve onay süreci kamuoyundan gizlendi. Listenin yayınlanması için mahkemeye talepte bulunan Gisha, İsrail yetkililerinin listeyi ancak hukuki bir anlaşmazlık sonrasında açıkladığını söyledi.

Yardım grupları, ikili kullanıma sahip olduğu tespit edilen tek bir ürünün tüm bir kamyonun geri çevrilmesine yol açabileceğini ve gruplara bazen ürünün ne olduğu veya neden reddedildiği konusunda bilgi verilmediğini söyledi.

COGAT, geri çevrilen kamyonların çoğunun yeniden paketlenip daha sonra girildiğini ve herhangi bir eksikliğin İsrail'in kısıtlamalarından değil, yardım gruplarının dağıtımı idare edebilme becerisinden kaynaklandığını söyledi.

Ocak ayında Mısır-Gazze sınır kapısını ziyaret eden iki ABD'li senatör, kapının yakınında çadırlar, oksijen konsantratörleri, su test kitleri, su filtreleri, güneş enerjisiyle çalışan buzdolapları ve kullanılmış doğum tıbbi kitleri (bebekler) dahil olmak üzere reddedilen eşyalarla dolu bir depo gördüklerini söyledi.

Oregon Demokratı Senatör Jeff Merkley, gezi sonrasında İsrail denetimlerinin gerekli olduğunu ancak neden oldukları gecikmelerin kabul edilemez sonuçlar doğurduğunu söyledi.

O dönemde Senato'da yaptığı konuşmada, “Acil yardıma ihtiyaç duyulan bir yerde yardımın bir hafta sürmesi, insanların yiyecek, temiz su ve tıbbi bakımdan yoksun olduğu anlamına gelir” dedi.